Novinky

IOS 16 přináší funkci umožňující obcházet ověřování CAPTCHA

Momentálně má v sobě většina webových stránek zabudovanou technologie CAPTCHA, která vás obvykle nutí vybírat pole s hydranty či semafory, aby zjistila, zda jste člověk či robot. Ačkoliv je její přítomnost velmi důležitá a chrání stránky před zahlcením, tak pro uživatele může být pěkně otravná. Apple proto do iOS 16 přinesl funkcionalitu, jenž tuto technologie obchází.

Ve zkratce tato funkce funguje tak, že jakmile se připojíte na danou webovou stránku a bude potřeba CAPTCHA ověření, tak Apple nejprve zkontroluje stav vašeho Apple ID. Pokud nebude zaznamenána žádná podezřelá aktivita na vašem účtu, tak pošle dané webové stránce váš takzvaný soukromý přístupový token. Díky tomuto tokenu poté druhá strana ví, že jste opravdu člověk a už po vás nebude chtít žádné další ověření.

foto: unsplash (autor: Malte Helmhold)

Veškerá komunikace této technologie je samozřejmě kompletně šifrována. Apple navíc tímto krokem chrání více vaše soukromí, jelikož z technologie CAPTCHA byla často sbírána data o uživatelích a následně používána pro cílenou reklamu. 

Ačkoliv je tato funkce momentálně implementována v Developer Beta verzi iOS 16, tak pro její funkčnost je vyžadována podpora i u samotných webových stránek. Platformy Cloudflare a Fastly již oznámily podporu pro tyto privátní přístupové tokeny, což znamená, že by k masivní implementaci mohlo dojít už v dohledné době.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button