Novinky

Inženýři Applu prozradili, kolik úsilí věnovali inovativnímu systému chlazení u Macu Pro

Nový Mac Pro je naprosto unikátní počítač, který se vymyká všemu, na co jsme v segmentu spotřební elektroniky zvyklí. V prvé řadě to je špičkový hardware, který z Macu Pro činí extrémně výkonnou bestii, kterou jen tak něco nezaskočí. S tím pochopitelně souvisí také cena, která v nejvyšší konfiguraci hravě atakuje půldruhého milionu korun. Pak je tu ještě monitor Pro Display XDR, který je neméně zajímavým kouskem příslušenství.

Redaktorům z webu PopularMechanics se povedlo vyzpovídat dva inženýry Applu, kteří se podíleli na vývoji Macu Pro. V rozsáhlém rozhovoru prozradili také několik zajímavých informací týkajících se systému chlazení.

Aby mohl Mac Pro dosahovat tak extrémního výkonu, bylo zapotřebí najít nové způsoby využívání zákonů termodynamiky. Aktivní část chlazení se skládá ze tří axiálních ventilátorů v přední části a jednoho na zadní straně, který se stará o odvod teplého vzduchu ze skříně. Apple při interním testování součástek však rychle narazil na jeden zásadní problém, kterým byla hlučnost.

V Cupertinu se proto rozhodli navrhnout vlastní ventilátory, které by splňovaly jakostní cíle v oblasti vydávaného hluku. Hledání ideálního designu lopatek údajně trvalo několik let. Inženýři se přitom hledali inspiraci v tak odlišných oblastech, jako jsou například automobilové pneumatiky. Důraz byl kladen na takové drobnosti, jako je akustika vydávaného šumu. Inženýři si totiž uvědomili, že ventilátory sice mohou být tiché, ale pokud by byl zvuk pro uživatele nepříjemný, mělo by negativní dopad na uživatelský zážitek.

Hlavním poznávacím rysem Macu Pro je netradičně řešená čelní strana s otvory pro vstup chladného vzduchu. Ty na první pohled připomínají struhadlo na sýr, což se ostatně stalo vděčným tématem nejrůznějších vtípků. Podle Applu však design otvorů nabízí přibližně o 20 % vyšší průtok vzduchu v porovnání s Power Mac G5.

Stejné větrací otvory lze nalézt také na zadní straně Pro Display XDR. Díky tomu lze monitor otočit o 90 stupňů a udržet chlazení komponent na optimální úrovni. Toho by s klasickým chladičem ve tvaru mřížky nebylo možné dosáhnout.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button