Novinky

Internetový supermarket představil prototyp robota, který bude dělat poskoka údržbářům

Britský online supermarket Ocado usiluje o co největší automatizaci svého podnikání. Ve stále větší míře proto experimentuje s různými technologiemi, od nichž si slibuje zefektivnění konkrétních procesů. Před rokem se společnost pochlubila několika typy robotických paží, které se vývojáři snažili naučit balit ovoce a samořiditelnými dodávkami rozvážející objednávky zákazníkům. Vedení firmy vidí v robotice zřejmě obrovskou příležitost a investuje do vývoje nezanedbatelné finanční prostředky. Ty se rozdělily mimo jiné také na nový typ speciálního robota, který má v budoucnu pomáhat lidským technikům ve skladech.

Robot nese interní označení ARMAR-6 a je společným dílem inženýrů z Ocado a dalších mnoha univerzit. Týmu kolem ARMAR-6 se mimo jiné podařilo začlenit do projektu EU, jehož smyslem je podpořit zajímavé myšlenky s cílem sestrojení robotů schopných spolupráce s lidmi.

Průmysloví roboti už nebudou ubližovat lidem. Pomohou speciální airbagy

ARMAR-6 má humanoidní trup, hlavu a ramena – k pohybu používá kolový podstavec. Orientaci v prostoru zajišťuje několik kamer, díky nimž je robot schopen najít, detekovat a uchopit konkrétní objekty, jenž může následně podat lidskému kolegovi. Jakkoli to může znít fantasticky, než se podobné stroje stanou běžnou praxí, vývojáře čeká ještě pořádný kus práce. Pohyby robota jsou příliš pomalé a váhavé. Každou akci je navíc nutné předem naplánovat, případně vytvořit předefinovanou sekvenci.

Až se podaří současné nedostatky vyřešit, na konci této cesty má stát z převážné části autonomní robot, který bude pomáhat technikům s údržbou skladového vybavení. Předpovídat technologický vývoj je vždy nesmírně složitou disciplínou, nicméně v tento moment je nadmíru jisté, že minimálně v horizontu následujících let budou zaměstnanci z masa a kostí stále nepostradatelní.

Sony představilo novou verzi robotického psa Aibo s umělou inteligencí

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button