Novinky

Intel opravdu nelhal, procesor Core i9 je výkonnější než M1 Max. Má to ovšem jeden háček

Společnost Intel nedávno vyrukovala s novými procesory Core i9 12. generace určené pro notebooky. Během prezentace se Intel zároveň pochlubil, že jeho nová „í-devítka“ je výkonnější než čipset Apple M1 Max v 16“ MacBooku Pro. A jak to podle prvních benchmarků vypadá, Intel skutečně nelhal.

MSI GE76 Raider je jeden z prvních notebooků, které pohání nejnovější procesor Intel Core i9 dvanácté generace. Tato novinka se před několika dny objevila v seznamu populárního benchmarku Geekbench 5, díky čemuž si můžeme si můžeme udělat alespoň základní představu o tom, jak si vede v porovnání s M1 Max.

Výsledky Geekbench 5 ukazují, že GE76 Raider s Core i9-12900HK má průměrné skóre ve vícejádrovém testu 12 707 bodů, zatímco 16“ MacBook Pro s čipsem M1 Max obdržel 12 244 bodů. To znamená, že nejnovější procesor Intel Core i9 je přibližně o 4 % rychlejší než čipset M1 Max.

Foto: MSI

Výpočetní výkon není všechno

Tímto ovšem celý příběh nekončí. Jednou z největších výhrad ze strany odborné veřejnosti je energetická účinnost. Redakce webu PCWorld při svých testech zjistila, že spotřeba procesoru Intel Core i9-12900HK v MSI GE76 Raider se v zátěži pohybuje kolem 100 Watů a nezřídka se dokáže vyšplhat až na 140 Wattů. Pro srovnání, 16“ MacBook Pro s M1 Max si při stejné zátěži vystačil se spotřebou kolem 40 Wattů.

Vyšší spotřeba energie procesoru Intel Core i9 se potom logicky projevuje na výdrži. Srovnávací testy ukázaly, že notebook MSI GE76 Raider zvládl na jedno nabití přehrávat video v offline režimu 6 hodin, 16“ MacBook Pro s M1 Max zvládne fungovat ve stejné disciplíně až 21 hodin, což celkem zásadní rozdíl.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Zmínit si zaslouží také rozdílná konstrukce. MSI je tradiční herní notebook s 17“ displejem a hmotností necelé 3 kilogramy. MacBook Pro je zhruba o jeden kilogram lehčí a také podstatně tenčí, takže se daleko lépe hodí na častější přenášení.

Obecně se dá říci, že nejlepší verze procesoru Intel Core i9 12. generace je skutečně výkonnější než čipset M1 Max. Na druhou stranu je třeba brát v potaz fakt, že procesory od Applu mají razantně nižší spotřebu energie, což je v případě mobilních zařízení vcelku důležitý parametr. Dále je dobré si uvědomit, že M1 Max vychází z rok starého procesoru M1 a daleko férovější bude tedy srovnání s chystanou generací čipsetu M2, která se má objevit v druhé polovině letošního roku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Jeden komentář

  1. Taky je potreba vzit v uvahu, ze Apple pouziva spoustu koprocesoru, ktere v dulezitych ukolech vyrazne urychluji beh Pro aplikaci. Takze obecny procesor nema v realnem zivote sanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button