Intel se chlubí, že jeho nejnovější procesor Core i9 je výkonnější než M1 Max. Relevantní důkaz ovšem nemá
Společnost Intel představila tento týden v pořadí již 12. generaci svých procesorů určených pro laptopy. Nejvýkonnější model Core i9-12900HK má být podle Intelu výkonnější než konkurenční AMD Ryzen 5900HX. Viceprezident společnosti, Gregory Bryant, dále dodal, že pokud jde o práci s nástroji na tvorbu obsahu, jejich nejlepší čip překoná dokonce i M1 Max.
Intel Core i9-12900HK využívá 14 výpočetních jader s maximální taktovací frekvencí až 5 GHz. Podle výrobce má jít o vůbec nejvýkonnější mobilní procesor na trhu, který nabízí zhruba o 40 % vyšší výkon než předchozí generace.
Během prezentace na CES 2022 se Intel nezapomněl pochlubit řadou srovnání, mezi nimiž nemohlo chybět ani porovnání s nejnovějšími čipsety od Applu. Několikrát přitom zaznělo, že M1 Max od Applu z hlediska výpočetního výkonu citelně ztrácí. Intel bohužel neprozradil, jak k tomuto závěru došel, respektive zveřejnil pouze informaci, že oba čipy porovnával prostřednictvím interních platforem. A to upřímně nemá žádnou vypovídající hodnotu.
Hrubý výkon není všechno
Pro srovnání, Apple M1 Max disponuje 10jádrovým procesorem s taktem až 3,2 GHz. Z hlediska hrubého výpočetního výkonu tak není překvapením, že řešení od Intelu může v určitých benchmarcích vykazovat lepší výsledky. Kde ovšem Apple jasně dominuje, je energetická účinnost. Zatímco nejnovější Intel Core i9 spotřebuje až 115 wattů, M1 Max si vystačí většinu času s přibližně 60 watty. Při maximálním zatížení se potom spotřeba nepřehoupne přes 90 wattů. To v praxi znamená, že MacBook Pro s M1 Max vydrží podstatně déle na baterii než notebook s procesorem od Intelu.
Macy s čipsety z rodiny Apple Silicon pak mají další výhodu v tom, že v zátěži dokáží běžet delší dobu bez potřeby umělého snížení výkonu, což nelze říct o Intel čipech. Nižší energetické nároky pak dovolují Applu konstruovat mnohem kompaktnější stroje, které nemají takové nároky na chladící soustavu. Jednoduše řečeno, srovnatelné notebooky s Intel procesory nebudou za současných kondic tak tenké jako laptopy od Applu.
Opomenout nelze ani fakt, že Apple má pod kontrolou vývoj softwaru i hardwaru, čímž může výkonnostní manko snadno dohnat. Příkladem za všechny jsou první Macy s čipsetem M1, které v určitých situacích deklasují mnohem dražší stroje z PC světa.
Ahojte,
koupil jsem si MacBook Pro 16,2 palců, M1 Pro procesor, 1 TB a 16Gb RAM. Při testech vidím, že takt procesoru je 2,67GHz, ale správně by to mělo být 3,2GHz. Mám tedy slabší výkon jak v testech na procesor, tak taky po grafické části 😬. Nevíte kde by mohl být chyba?
Díky
Martin
Zdravím,
nejprve gratuluji k novému stroji! 🙂 Nižší takt procesoru může souviset s celou řadou věcí. Mohlo by to ale být způsobeno tím, že benchmark probíhal v režimu na baterii, kdy systém sníží takt procesoru. Podíval bych se také do nastavení baterie, zda náhodou nemáte aktivovaný úsporný režim.
Děkuji moc pane Streite, stačilo v nastavení vypnout úsporný režim a tížené výsledky se dostavili :). Popravdě mě nikdo nedokázal poradit, ani v iStyle ne, kde jsem Mac kupoval, takže Vám patří velká poklona. Stroj je to luxusní, svažoval jsem před koupí navýšit RAM na 32 Gb, ale cena za navýšení byla hrozná, tak jsem nechal výchozí konfiguraci. Je to velká změna, protože přecházím z MacBook Pro 13,2 palců z roku 2010, takže toto se nedá srovnat (od výkonu až k obrazovce). Ještě jednou díky moc a těším se na další povedené články jak od Vás, tak od celé redakce.
Martin