Novinky

Instalace Mountain Lion na více počítačů

Když jsme vydali článek o tom jak vytvořit instalační disk pro Mountain Lion tak jsme v komentáříc byli dotázáni jak je to s instalací na vícero počítačů a s legálností tohoto počínání. Protože nejsme vševědoucí a chceme vám přinášet ověřené informace, napsal jsem na podporu Apple, abych se ujistil a ujasnil si jak to tedy je.

Email odeslaný na podporu byl tohoto znění:

Hello there,
we write blog about Apple and Apple products and readers are asking this question:

Family with five Macs want to purchase OS X Mountain Lion, (each member of family has its own Apple ID) how many times they have to buy it? Is it one purchase on one account and than installing it on all Macs or each member has to buy Mountain Lion himself? If it is one purchase and than installing it on all do they have to sign in with Apple ID what purchased Mountain Lion and install it or can they create USB recovery (USB install disc)?

Rodina, která vlasní pět Maců si chce pořídit OS X Mountain Lion, (každý člen rodiny má vlastní Apple ID) kolikrát musí zaplatit? Je to jedno pořízení z jednoho účtu a poté instalace na všechny Macy nebo si musí každý člen Mountain Lion zaplatit? Pokud je to jedno pořízení a poté instalace na všech, musí se přihlásit s Apple ID které Mountain Lion zakoupilo a poté nainstalovat nebo mohou vytvořit instalační USB?

Na odpověď jsem nemusel dlouho čekat, ale nějak nenaplnila mé očekávání. Na přímou otázku jsem očekával přímou odpověď. Bohužel té se mi nedostalo. Slečna/paní, která na email odepisovala napsala, abych si přečetl obchodní podmínky iTunes Store na stránkách Apple. Nedalo mi to a slečny Vicki jsem se tedy zeptal zda mám všechny naše čtenáře odkázat na tyto obchodní podmínky.

Přiznám se, že v tuto chvíli jsem si začal říkat, zda vůbec má smysl na podporu Apple psát. Sám pracuji v prostředí, kdy nám zákazníci volají o radu a kdybych se zachoval tak jako slečna Vicki nebyl by můj šéf příliš šťastný. Zanedlouho přišel email od slečny Vicki říkající: Ano odkažte své čtenáře na podmínky iTunes Store. Rozhodl jsem se to tak nechat a dohledat informace někde jinde, když tu mi v emailové schránce přistál další email od Vicki. Vicki se ptala zda jsem obdržel její poslední email o tom, že máme své čtenáře odkázat na podmínky iTunes Store. Asi jsem zrovna tehdy nebyl v nejlepší náladě a tak jsem jí odepsal, že jsem email obdržel, ale že odpovědi v něj jsou mi naprosto k ničemu. Že jsem se zeptal jednoduchou otázku a místo toho jsem byl odkázán na právnickou hatmatilku. Po několika dnech přišel další email od Vicki, s tím, že požádala někoho dalšího o asistenci. Několik dní se nic nedělo, když najednou dorazil email z Austinu v Texasu od Manii. V emailu se píše:
[break] [/break]
Hello Filip,Greetings from Austin, Texas! Thank you for your continued patience in this matter. My name is Manii, and I am a management representative for the iTunes Store. Your request was escalated to me for further review. I do want to start out by offering my apologies for any inconvenience this has caused and assure you that I will do everything in my power to guide you through this issue. From my understanding, you wanted to know how you can get your purchase of OS X Mountain Lion on the other computers in your household.I apologize for any misunderstandings with the last email. You can only purchase it once and just sign into the other computers using your apple ID and download it on that computer. Once it’s been downloaded it will be ready for use on the computer. If you get on a computer and sign into your account and it says it’s been downloaded, what you can do is hold the Option key and the R key ( Option + R key ) and it should start up.I will be waiting for your reply. Let me know if you have any other questions. Have a happy rest of your day and thank you for being an iTunes Customer.
[break] [/break]
Dobrý den Filipe,
zdravím z Austinu v Texasu. Děkuji za vaši trpělivost. Jmenuji se Manii a jsem zástupce managementu pro iTunes Store. Váš požadavek mi byl postoupen pro přezkoumání. Na počátku bych se chtěl omluvit za případné nepříjemnosti a ujišťuji vás, že udělám vše co je v mých silách aby jsme vše vyřešili. Jak jsem to pochopil, chtěl jste vědět jak postupovat při pořízení OS X v domácnosti s více počítači.
[break] [/break]
Omlouvám se za nedorozumění v předchozím emailu (tím myslel Vicki). Můžete pořídit OS X pouze jednou a poté jej stáhnout s použitím Apple ID, které jej zakoupilo. Po stažení bude připravený k použití na tom počítači. Pokud se přihlásíte na počítači do App Store a zde uvidíte staženo, co můžete udělat je, že při restartu podržíte klávesy ALT a R a mělo by to nastartovat.
[break] [/break]
Budu očekávat vaši odpověď.
[break] [/break]
Tato odpověď je přesně to co jsem očekával, že mi bude řečeno, ale chtěl jsem to mít potvrzeno. Nyní již jen zbývalo se zeptat na kolik počítačů celkově mohu OS X Mountain Lion naisntalovat s jedním Apple ID. Odpověď od Manii přišla velice brzy. S jedním Apple ID můžete nainstalovat OS X Mountain Lion až na 10 počítačů v rámci jedné domácnosti.[break] [/break]

Takže podtrženo/sečteno:

Pro všechny počítače v jedné domácnosti stačí OS X Mountain Lion zakoupit pouze jednou z jednoho účtu. Poté se stačí na ostatních počítačích přihlásit v Mac App Store s účtem, který OS X Mountain Lion zakoupil a nainstalovat jej. Toto můžete udělat až na 10 počítačů v rámci jedné domácnosti

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

9 Komentáře

 1. Ahoj,

  měl jsem podobný dotaz a od 5 Apple pracovníku vždy jiná odpověď.
  Také by mě zajímalo jak je to ve firemním prostředí?
  Jak koupit M. Lion pro firmu o 200 stanicích, existuje Apple ID pro firmy kde se dají nakupovat multilicence?
  Jak je to s iPhonem ve firemním prostředí když chce firma např. 50 zaměstnancům koupit jeden program?

  Vik.

 2. Domácnost je jasná, ale jak je to ve firemní sféře? Tam je to na jeden počítač? Ale dejme tomu, že je ve firmě 5 počítačů a tak bych na každý z nich musel mít zvláštní ID a platební kartu? Pokrok je pokrok a ten nezastavíš, ale přeci jen krabicová verze je v tomto případě krabicová verze a tím je dle mého mínění licenčně vše OK.

 3. Takže jestli to dobře chápu, já koupím na svoje ID ML a nainstaluji si ho, to je jasné. Moje žena se přepne na mé ID, nainstaluje si ML a přepne se zpět na své ID a má ML legálně, je to tak? Můj syn udělá to samé, tedy přepne se na mé ID, nainstaluje ML a následně se přepne na své ID. A kromě mě (který ML koupil), to může udělat dalších devět lidí v rámci rodiny, tedy ve výsledku deset unikátních Apple ID (tedy žena, syn, dcera, babička, dědeček atd). Pochopil jsem to dobře?
  Jenže v tomto případě dojde desetkrát ke stažení 4.5 GB dat. Takže abych ušetřil data a čas, vytvořím ze stažené instalačky USB instalačku a z ní nainstaluji ML na oněch zbývajících devět rodinných počítačů, které ale mají jiné Apple ID, prostě máme každý své ID. Je to v tom případě legální?
  Doufám, že jsem to napsal pochopitelně 🙂

  1. Ano Jakube pochopil jste to naprosto spravne. Az tedy na jednu malickost. Pokud byste to dotahoval az takhle do extremu, ze byste instaloval Mountain Lion i sve babicce a prababicce tak musite vzit v potaz, ze vsichni musite bydlet pod jednou strechou. V pripade, ze kazdy bude bydlet nekde jinde jiz to neni jako jedna domacnost a kazdy si musi zakoupit Mountain Lion sam.

   1. Možná je to extrém, ale měl jsem na mysli všechny členy domácnosti, co bydlí spolu, v jednom domě/bytě. Mě šlo hlavně o ty rozdílná ID. Takže děkuji za vysvětlení, teď už mi to je jasné 🙂

 4. Vydani clanku o instalaci OS X Mountain Lion se bohuzel trochu opozdi. Jsem v kontaktu s Apple podporou ohledne tohoto tematu, protoze postup, ktery se da aplikovat na nakup aplikaci pro iOS zarizeni ve firemnim prostredi v Mac App Store neni funkcni. V pripade zajmu muzeme zverejnit clanek o nakupu aplikaci ve firemnim prostredi pro zarizeni s iOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button