Novinky

iMac Pro bude mít procesor z iPhonu 7. Za úkol dostane specifické funkce

Apple v polovině letošního roku představil zbrusu nový iMac Pro, který se má stát tím nejlepším počítačem v portfoliu výrobce. Trochu nečekaně však překvapil termínem zahájení prodeje, který má odstartovat začátkem prosince. Charakteristikou počítače se stane vesmírně šedé provedení, které doprovodí klávesnice a myš ve stejné barvě. Profesionály potěší možnost osazení procesory Xeon (až 18 jader), operační pamětí s kapacitou až 128 GB a grafickou kartou Radeon Pro Vega 56, respektive Radeon Pro Vega 64. Vývojářům se ovšem podařilo zjistit několik dalších informací, které Apple při oficiálně premiéře zapomněl sdělit. Při analýze softwaru BridgeOS 2.0 vyplulo na povrch, že iMac Pro bude dále osazen ARM čipsetem A10 Fusion, který pochází z iPhonu 7/Plus (recenze). K ruce mu bude 512 MB paměti RAM a podle všeho poslouží k bezpečnostním procesům. Neoficiální zdroje také predikují funkci hlasové asistentky Siri, která bude neustále naslouchat a vyčkávat na aktivační frázi „Hey Siri“.

Tato zpráva vyvolala v kuloárech řadu otázek a diskuzí na téma, zda se Apple pomalu nechystá na odklon od procesorů z dílen Intelu. S ohledem na současnou situaci se podobné spekulace jeví jako zcela nereálné, nicméně implementací doprovodného čipsetu s architekturou ARM by mohl vyřešit momenty spojené s přechodem do režimu Power Nap (co je Power Nap?). V tomto kontextu se přímo nabízí varianta, že operační systém by mohl zcela odpojit hlavní procesor a další energeticky náročný hardware. Například synchronizační a další výpočetně nenáročné úlohy by přebral úspornější ARM.

Již v minulosti se několikrát spekulovalo, že inženýři Applu pracují na tajném projektu, jehož posláním bylo sestrojit prototyp počítače s procesorem ARM a pro jeho potřeby upravenou verzí operačního systému macOS. Pro úplnost je ovšem vhodné dodat, že tyto zvěsti velmi rychle utichly, což nepřímo naznačuje, že vývoj nedospěl do takové fáze, aby mu byla věnována větší pozornost.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button