Slovník

Ať už patříte mezi úplné nováčky či zkušené uživatele, v našem slovníku najdete desítky pojmů a výrazů, které vám pomůžou při orientaci ve světě Applu a technologií.

A

AirDrop

AirDrop2

AirDrop

AirDrop umožňuje bezdrátové odesílání souborů mezi počítači Mac. Nahrazuje tak například nutnost používat úložiště typu USB klíčenek, posílání souborů e-mailem atp. Pokud jsou počítače Mac v blízkosti, zobrazí se navzájem ve speciálním okně AirDrop, které je umístěné ve Finderu. Přenos souborů probíhá prostřednictvím Wi-Fi, počítače však nemusí být připojeny ke stejné síti. AirDrop je dostupný i na nejnovějších mobilních zařízeních se systémem iOS, nicméně výměna souborů mezi mobilními zařízeními a počítači Mac není zatím možná.

AirPlay

Bezdrátová technologie, která umožňuje společně s Apple TV používat televizi nebo projektor jako samostatný displej. Současně lze pomocí technologie AirPlay přehrávat také hudbu. Pokud je v síti Apple TV dostupná, ikonka AirPlay se automaticky zobrazí v řádku nabídek.

AirPort

AirPort2Tímto názvem Apple nazývá zařízení, která pracují s bezdrátovou technologií Wi-Fi. Krom síťových karet v počítači se jedná také o bezdrátové routery a zařízení jako je AirPort Express, AirPort Extreme a Time Capsule. Pro jejich správu se v systému OS X nachází Utilita AirPort.

Aperture

aperture2Aperture je aplikace pro správu a úpravu fotografií. Je určena zejména pro profesionály a náročnější uživatele, kterým iPhoto nedostačuje. Nabízí proto pokročilé nástroje jak pro správu, tak postprodukci fotografií a jejich následnou prezentaci. Aplikace je k dispozici prostřednictvím Mac App Store za cenu 69,99 EUR.

App Store

app-store2App Store je obchod pro digitální distribuci aplikací. Známý je zejména z mobilních zařízení se systémem iOS, kde se jedná o jedinou oficiální cestu, jak instalovat aplikace, kdežto na počítačích Mac je to jeden z možných způsobů, který ovšem nabízí stejné výhody. Účet je vázán na Apple ID a Mac App Store umožňuje rychlé vyhledávání, zakoupení a instalaci aplikací. Aplikace mohou být také automaticky aktualizovány a současně je možné je používat na všech vlastněných počítačích.

B

Bluetooth

Bluetooth2Bezdrátová technologie pro spojení nejčastěji dvou zařízení na kratší vzdálenost. V operačním systému OS X je využíván zejména pro připojení bezdrátové klávesnice, myši, sluchátek a dalšího příslušenství. Využít jej však lze i pro výměnu souborů, připojení k internetu atp.

Boot Camp

boot-camp2Nástroj, který slouží pro instalaci operačního systému Windows na počítače Mac. Aplikace Boot Camp Asistent, která je součástí každého Macu, umožňuje pomocí jednoduchého průvodce rozdělit pevný disk na oddíly pro OS X a Windows a operační systém Windows jednoduše nainstalovat.

C

Command

Klávesa Command (cmd) je na stejné pozici jako klávesa Windows na PC. V prostředí operačního systému OS X slouží k podobným účelům, k jakým je na Windows používána klávesa Control. Například kopírování a vložení tak využívá kombinace kláves Cmd + C a Cmd + V.

Cover Flow

coverflow3Cover Flow je způsob zobrazení souborů. Umožňuje rychle a snadno procházet obrázky, dokumenty atp. pomocí animovaného zobrazení náhledů. Cover Flow si získalo svoji oblibu v aplikaci iTunes jako zobrazení alb a na zařízeních iPod a iPhone. Dnes je již dostupné pouze ve Finderu na počítačích Mac.

D

Dashboard

Dashboard2Aplikace, která reprezentuje prostor pro umístění mini aplikací, tedy tzv. widgetů, jako je kalendář, počasí, hodiny, kalkulačka a další. Dostupná je jako samostatná plocha v systému OS X. K Dashboardu lze přejít rychle pomocí gesta za použití tří prstů, z prostředí Mission Control, případně lze aplikaci umístit i do docku.

Disková utilita

diskova-utilita2Disková utilita je systémový nástroj, který slouží pro práci s připojenými jednotkami jako je disk počítače, externí disky, paměťové karty, USB flash paměti atp. Pomocí diskové utility tak lze například formátovat jednotky, pokud je to třeba, případně zjistit možné závady nebo chyby v oprávnění.

Dock

dock3Jedná se o pás ikon aplikací ve spodní části obrazovky a při práci s operačním systémem OS X jej není možné minout. Dock umožňuje uchovávat aplikace, které je vhodné mít neustále při ruce a současně zobrazuje všechny spuštěné aplikace. Úplně vlevo je ikonka Finder, kterou nelze odstranit ani přesunout. Pravá část za oddělovačem pak obsahuje koš a vedle něj lze pouhým přesunutím umístit libovolné složky pro rychlý přístup k jejich obsahu.

DVI

dviDVI je rozhraní pro připojení zobrazovacího zařízení k počítači jako je externí monitor. Pro připojení takového zařízení k počítači Mac je třeba použít speciální adaptér.

E

Ethernet

ethernetOznačení pro připojení k lokální sítí pomocí kabelu. Počítače Mac, které nedisponují tímto konektorem, potřebují speciální adaptér.

Exchange

ExchangeProtokol společnosti Microsoft pro e-mailovou komunikaci a synchronizaci dalšího obsahu jako jsou kontakty, kalendáře atp. Objevuje se zejména ve firemním prostředí. V systému OS X je obsažena podpora pro použí tohoto protokolu.

F

FaceTime

FaceTimeFaceTime slouží jak pro video, tak audio hovory prostřednictvím internetu. Je integrován ve všech zařízeních se systémem iOS (iPod Touch, iPhone, iPad) a v počítačích Mac. Aplikace nemusí být pro přijetí hovoru spuštěna, stačí být přihlášen pomocí Apple ID.

FileVault

FileVaultPokud potřebujete mít data uložená na disku počítače opravdu v bezpečí proti neoprávněnému přístupu, pak OS X nabízí FileVault, tedy technologii pro šifrování obsahu pevného disku. Zapnutí a nastavení je rychlé a jednoduché a od té doby je veškerý obsah šifrován v pozadí. Dokud třetí osoba nezná uživatelské heslo, není schopna soubory na disku přečíst.

Final Cut Pro

Final Cut Pro X je profesionální software pro úpravu videí společnosti Apple. Určen je pro náročné uživatele a filmová studia. K dispozici je prostřednictvím Mac App Store za cenu 269,99 EUR.

Finder

Finder2Finder je v systému OS X zodpovědný za veškerou práci se soubory, včetně připojených jednotek, sítí atp. Lze jej přirovnat k Průzkumníkovi ve Windows. Finder má typickou ikonku umístěnou v levé části docku.

FireWire

Rozhraní pro připojení periferií k počítači za jehož rozšíření se zasadila společnost Apple. Oproti USB 2.0 nabízí FireWire daleko rychlejší a spolehlivější přenos dat. V dnešní době je však již nahrazován moderním rozhraním Thunderbolt. V případě starších zařízení, která disponují rozhraním FireWire, je možné použít speciální redukci.

Flash Player

flash-playerAplikace společnosti Adobe pro zobrazení multimediálního obsahu, dnes nejčastěji videí a reklamních bannerů na internetových stránkách. Adobe Flash Player není součástí OS X a je třeba jej doinstalovat.

Flashové uložiště

Flashové úložiště používají prakticky všechny nejnovější počítače Mac, případně jej lze v rámci vlastní konfigurace objednat. V zásadě se jedná o to, že narozdíl od klasického pevného disku nepracuje flashové úložiště s mechanickými částmi. Je tak daleko odolnější proti poškození bez zbytečného hluku a umožňuje daleko rychlejší přístup k datům a díky tomu i rychlost počítače jako takového. Narozdíl od klasických pevných disků však stále nabízí pouze menší kapacitu.

Flyover

Flyover je funkce map společnosti Apple dostupná jak na zařízeních se systémem iOS, tak nově také na počítačích Mac prostřednictvím aplikace Mapy, a jedná se o způsob zobrazení mapových podkladů v trojrozměrném režimu.

Fotostream

Fotostream (v originále Photo Stream) je služba, která uživatelům umožňuje uchovávat posledních 1 000 fotografií až po dobu 30 dnů v rámci služby iCloud. Fotografie uložené ve službe Fotostream se nezapočítavají do kapacity služeb iCloud. K fotografiím lze přistupovat ze všech zařízení. V OS X lze Fotostream zapnout v aplikaci iPhoto. Fotostream současně umožňuje sdílení fotografií s ostatními uživateli.

G

Game Center

GameCenterSociální herní síť společnosti Apple, která umožňuje spojení s přáteli a vzájemné sledování výsledků, případně hraní her v reálném čase proti sobě pomocí internetu.

GarageBand

GarageBandAplikace ze sady aplikací iLife, která slouží pro vytváření hudby a podcastů. Umožňuje využívat virtuálních nástrojů, případně připojení těch fyzických. S každým novým počítačem Mac je aplikace dodávána zdarma.

H

HDMI

hdmiModerní rozhraní pro připojení zařízení k televizi. Je však možné jej využít i pro připojení k monitoru, projektu a dalším zařízením. Přenáší krom obrazu také zvuk. Některé počítače Mac tento konektor nabízí ve své výbavě, jinak je třeba použít speciální adaptér.

I

iBooks

ibooksAplikace známá z mobilních zařízení Apple je s poslední verzí systému OS X dostupná i na počítačích Mac. Slouží ke čtení knih a interaktivních učebnic. Přímo v rámci aplikace je možné knihy nakupovat v iBooks Store.

iBooks Store

iBooks Store je zatím poslední článek rodiny obchodů digitálního obsahu společnosti Apple a slouží pro nákup knih a interaktivních učebnic. Funguje na stejném principu jako iTunes Store a App Store a je vázán na Apple ID uživatele.

iCloud

icloudiCloud je internetová služba pro synchronizaci dat mezi zařízeními uživatele. Veškerý obsah je ukládán na servery společnosti Apple a posléze šířen na jednotlivá zařízení, která jsou k účtu iCloud přihlášeny. iCloud dnes zašťituje synchronizaci celé řady věcí jako je synchronizace kalendáře, kontaktů a připomínek, synchronizace obsahu z jednotlivých obchodů, fotografií pomocí služby Fotostream, uložených hesel a platebních karet pomocí klíčenky, otevřených záložek a uložených oblíbených stránek v Safari a dalších dokumentů. iCloud lze také využít pro zálohování mobilních zařízení a nabízí další služby jako je například Hledat můj Mac.

iLife

ilifeBalík multimediálních aplikací, který je zdarma s každým novým počítačem. Obsahuje aplikaci pro správu a úpravy fotografií iPhoto, nástroj pro střih a úpravu videa iMovie a aplikaci pro tvorbu hudby Garage Band.

IMAP

IMAP je protokol pro příjem elektronické pošty. Jeho použití je v dnešní době vhodnější než v případě staršího protokolu POP3, protože pracuje s e-maily přímo na serveru a změny se projeví na všech zařízeních, ať už se jedná o mobilní telefon, tablet nebo počítač.
Pokud je zpráva přečtena na jednom zařízení, na dalších je jako přečtená zobrazena také.

iMessage

iMessagesiMessage jsou zprávy odesílané prostřednictvím internetu napříč zařízeními společnosti Apple. Služba je vázána na Apple ID uživatele a umožňuje idenitifkaci i pomocí telefonního čísla (pokud je služba nastavena na telefonu iPhone). V systému OS X pro jejich odesílání a příjem slouží aplikace Zprávy.

iMovie

iMovieiMovie slouží pro rychlou a jednoduchou úpravu videa a střih záznámů ať už z mobilního telefonu nebo digitální kamery. Umožňuje zajímavé funkce jako je tvorba upoutávek a rychlé sdílení na služby jako je YouTube. V rámci balíku iLife je zdarma s každým novým počítačem.

iOS

iosiOS je operační systém pro mobilní zařízení společnosti Apple jako je iPhone a iPad. Krom toho jej lze nalézt také v hudebním přehrávači iPod Touch nebo v Apple TV.

iPhoto

iPhotoAplikace pro správu, úpravu a následné sdílení fotografií. iPhoto je aplikací ze sady balíku iLife a je součástí každého nového počítače Mac.

iSight

Tímto označením Apple nazýval webkamery v počítačích Mac. Dnes je již používáno označení FaceTime kamera v souvislosti s videohovory FaceTime.

iTunes

iTunesAplikace určená primárně pro správu a přehrávání hudby. Dnes však nabízí i možnost obsah přímo nakupovat v obchodě iTunes Store a krom hudby jsou k dispozici i filmy, audio knihy, podcasty, výukový obsah a další. Aplikace iTunes současné slouží pro správu a synchronizaci zařízení se systémem iOS.

iTunes Match

itunes-matchPlacená internetová služba, která přesune veškerou hudbu v knihovně iTunes do služby iCloud a díky tomu je dostupná na všech zařízeních Apple bez nutnosti stahování a ručního kopírování. Pokud je album dostupné v obchodě iTunes Store, dojde pouze k jeho spárování s obchodem bez ohledu na to, zda album bylo v iTunes Store zakoupeno či nikoli. iTunes Match je placen formou ročního předplatného za 24,99 EUR.

iTunes Store

První z rodiny obchodů digitálního obsahu společnosti Apple, který původně sloužil pro nákup hudby. Dnes krom hudby lze zakoupit případně půjčit také filmy, sledovat podcasty, stahovat výukové materiály prostřednictvím iTunes U a další obsah. Nákupy jsou vázány na Apple ID uživatele.

iWork

iworkSada kancelářských aplikací společnosti Apple, která obsahuje textový editor Pages (obdoba Microsoft Word), tabulkový procesor Numbers (obdoba Microsoft Excel) a prezentační nástroj Keynote (obdoba Microsoft PowerPoint). Sada iWork je zdarma s každým novým počítačem Mac a nabízí také synchronizaci dokumentů prostřednictvím služby iCloud, včetně internetového rozhraní.

K

Keynote

KeynotePrezentační nástroj společnosti Apple, který nabízí podobné funkce jako Microsoft PowerPoint. S každým novým počítačem je aplikace dodávána zdarma v rámci balíku iWork. Nabízí jednoduchou tvorbu prezentace, nástroje pro prezentujícího, synchronizaci dokumentů prostřednictvím služby iCloud a současné také omezenou podporu dokumentů Microsoft Office.

Klíčenka

klicenkaKlíčenka slouží jako centrální úložiště pro hesla, platební karty a další citlivé údaje. V systému OS X v aplikaci Klíčenka tak lze vyhledat veškerá uložená hesla, včetně internetových serverů, e-mailových účtů nebo Wi-Fi sítí. K tomu je třeba uživatelské heslo k počítači. Klíčenka nabízí také synchronizaci prostřednictvím služby iCloud.

L

 

Launchpad

LaunchpadLaunchpad slouží pro rychlou organizaci, vyhledání a spouštění aplikací. V prostředí systému OS X se jedná o obdobu plochy z mobilních zařízeních se systémem iOS.

Logic Pro X

logic-pro-xProfesionální nástroj pro tvorbu hudby. Je určen pro náročnější uživatele, kterým Garage Band nedostačuje, a také pro hudebníky a nahrávací studia. Logic Pro X je dostupný v obchodě Mac App Store za cenu 179,99 EUR.

M

MagSafe

magsafeMagSafe je napájecí konektor používáný u přenosných počítačů Apple. Jeho výhodou je magnetické zakončení, které při nechtěném zavadění o kabel vytrhne pouze konektor samotný aniž by ohrozil počítač. Při zapojení zobrazuje pomocí LED diody stav napájení.

Mini DisplayPort

Digitální konektor pro připojení zobrazovacích zařízení jako je monitor, projektor atp. Konektor je totožný a společný s konektorem Thunderbolt. Pro připojení k zařízení s konektory VGA, DVI atp. je třeba použít speciální adaptér.

Mission Control

ExposeMission Control pomocí gesta, ikony v docku nebo funkční klávesy zobrazí vše, co se na Macu děje, pomocí zobrazení v ptačí perspektivě. Zobrazí všechna otevřená okna vedle sebe, aplikace spuštěné v režimu celé obrazovky, plochy a také umožňuje přístup k widgetům umístěným v prostředí Dashboard.

N

Numbers

numbersTabulkový procesor společnosti Apple dodávaný v rámci balíku iWork zdarma s každým novým počítačem. Jedná se o obdobu Microsoft Excel, se kterým je aplikace také v omezené míře kompatibilní. Nabízí rychlou tvorbu tabulek pomocí předpřipravených šablon, jednoduché ovládání a synchronizaci dokumentů prostřednictvím služby iCloud.

O

Option

Klávesa Option je známá spíše jako Alt. Nachází se na stejném místě jako je tomu u PC klávesnic. Počítače Mac pracují se symbolem ⌥.

OS X

osxOperační systém společnosti Apple, který pohání rodinu počítačů Mac. Dříve se označoval jako Mac OS X. Jeho verze jsou označeny číslem a názvem, X v názvu pak vyjadřuje římskou čislici 10 od čehož se odvijí i jednotlivé verze. Poslední verze nese označení 10.9 - Mavericks, předchozí verze byla 10.8 - Mountain Lion atp. Setinkové údaje pak označují důležité aktualizace systému (obdoba service pack aktualizací u Windows). Nové verze systému jsou distribuovány pomocí Mac App Store, jsou dostupné zcela zdarma a vychází v roční periodě, obdobně jako je tomu u mobilních zařízení se systémem iOS.

P

Pages

pagesTextový editor ze sady kancelářských aplikací iWork, který je s každým novým počítačem k dispozici zcela zdarma. Nabízí jednoduchou a rychlou tvorbu dokumentů díky předpřipraveným šablonám, omezenou podporu dokumentů z aplikace Microsoft Word a synchronizaci dokumentů prostřednictvím služby iCloud.

Parallels Desktop

ParallelsAplikace společnosti Parallels, která umožňuje spouštět další operační systémy jako je Microsoft Windows v prostředí OS X souběžně bez nutnosti restartovat počítač.

PDF

pdfOblíbený formát pro dokumenty. Jeho výhoda je zejména ta, že dokument ve formátu PDF nelze editovat a je zaručeno požadované zobrazení.

Photo Booth

PhotoBoothAplikace pro práci s FaceTime kamerou, která nabízí možnost pořízení snímků a natáčení videií klasickým a také zabavným způsobem díky připraveným efektům. Zabaví nejen děti.

Podcast

podcastsPodcast je digitální médium, které může obsahovat zvuk, video a další formáty a uživateli jsou doručovány formou odběru prostřednictvím vhodné aplikace. Podcast lze přirovnat k dílům televizních nebo rádiových pořadů. Řadu zajímavých podcastů lze sledovat pomocí aplikace iTunes, kde se lze k odběru přihlásit v obchodě iTunes Store.

POP3

POP3 je starý protokol pro příjem elektronické pošty, který veškeré e-maily stahuje do zařízení a již dále nekomunikuje se serverem. V dnešní době způsobuje situace, kdy jsou e-maily vyřizovány z několika míst současně a změny nejsou navzájem viditelné, proto je rozumnější použít moderní protokol IMAP, který naprostá většina poskytovatelů nabízí.

Power Nap

power-napPower Nap je funkce systému OS X pro nejnovější počítače vybavené flashovým úložištěm. Tato funkce se stará o synchronizaci, příjem e-mailů atp. i ve chvíli, kdy je počítač ve spánku a to s minimální spotřebou baterie. Pokud je počítač připojen ke zdroji elektrické energie, jsou také automaticky prováděny zálohy Time Machine nebo instalace důležitých aktualizací.

Q

Quick Look

quick-lookFunkce systému OS X pro rychlý náhled souboru. Ve Finderu jej lze vyvolat při vybraném souboru nebo více souborů stisknutím mezerníku.

QuickTime

quicktimeQuickTime jako takový je sada formátů společnosti Apple určená pro zvuk, video a další obsah. V systému OS X je zabudován přehrávač QuickTime Player, který obsah v tomto formátu dokáže přehrát.

R

RAM

RAM je zkratka pro operační paměť počítače a najdete ji na všech technických specifikacích počítačů Mac. Více než technická definice je důležité to, že operační paměť má znatelný podíl na rychlosti počítače. Nejnovější počítače Mac jsou vybaveny dostačující operační pamětí, vždy však ale záleží na konkrétním využití počítače. U náročných aplikací a operací se pro rychlý chod vždy hodí více operační paměti. U některých počítačů je paměť v budoucnu rozšiřitelná.

Retina Displej

retinaObchodní označení společnosti Apple pro displeje, jejichž hustota pixelů na palec je větší, než jaké dokáže průměrné lidské oko od sebe rozeznat. Krom mobilních zařízení jako je iPhone nebo iPad se objevuje také u přenosné řady počítačů MacBook Pro s Retina displejem.

S

Safari

safariSafari je výchozí internetový prohlížeč systému OS X. Nabízí rychlé procházení internetových stránek a zajímavé funkce jako jsou sdílené odkazy, synchronizaci uložených hesel a platebních karet pomocí iCloud klíčenky nebo synchronizaci záložek a otevřených panelů mezi zařízeními.

SDXC

Označení pro vysokokapacitní paměťové karty. V souvislosti s Macem se s tímto označením můžete setkat u integrované čtěčky SD karet, kterou má většina počítačů Mac.

SMTP

Protokol pro odesílání elektronické pošty. SMTP server potřebujete znát pro nastavení ostatních e-mailových služeb do aplikace Mail.

Spotlight

Jednoduchý a velmi užitečný pomocník, který nabízí vyhledávání v rámci celého systému. Spotlight naleznete pod ikonkou lupy v pravé části řádku nabídek, v okně Finderu, případně lze vyhledávání rychle vyvolat pomocí kláves Cmd + mezerník. Spotlight vyhledává aplikace, dokumenty, e-maily, webové stránky a další na základě klíčových slov, které mohou být obsažena i v rámci hledaného dokumentu.

SuperDrive

superdriveObchodní označení společnosti Apple pro CD/DVD mechaniky.

T

Thunderbolt

thunderboltModerní rozhraní pro vysokorychlostní přenos dat společnosti Apple. Výhodou rozhraní Thunderbolt je krom jeho rychlosti přenosu a spolehlivosti také možnost řetězení, kdy lze zařízení připojovat postupně za sebou, čímž není třeba mít rovnou více konektorů přímo v počítači. Thunderbolt má stejný konektor jako Mini DisplayPort a slouží i k připojení externích displejů.

Time Machine

timemachineNástroj pro automatické zálohování počítače Mac. Komunikuje s externím diskem nebo Time Capsule. Stačí jej jednou zapnout a automaticky je zálohován celý Mac. K obnově dat lze přistoupit ať už při koupi nového počítače nebo při smazání dat omylem. Záloha Time Machine totiž uchovává i všechny změny za posledních 24 hodin, denní zálohy měsíc zpátky a týdenní zálohy za všechny předešlé měsíce.

Trackpad

image01Jako Trackpad jsou označovány dotykové destičky sloužící pro pohyb kurzoru namísto klasické myši. Najdete je u každého přenosného počítače, k těm stolním lze přikoupit jako příslušenství pod názvem Magic Trackpad. Z PC světa můžete znát označení touchpad.

U

USB

Oblíbený způsob připojení periferií jako je klávesnice, myš, tiskárna, externí pevné disky atp. Nejnovější počítače Mac jsou vybaveny rozhraním USB 3.0, které nabízí znatelně rychlejší přenos dat oproti jeho předchůdci.

V

VGA

image02Analogový konektor pro připojení zobrazovacích zařízení (monitor, televize, projektor). Dnes je již nahrazován moderními způsoby připojení jako je například HDMI, stále jej však často lze nalézt u projektorů.

VPN

Virtuální privátní síť slouží k propojení počítačů, i když jsou fyzicky na různých místech. Operační systém OS X má pro VPN přímo integrovanou podporu bez nutnosti instalace dalších aplikací.

W

Wi-Fi

AirPort2Technologie pro bezdrátový přenos dat. Nejvíce je používaná pro bezdrátové připojení k lokální síti a využívání internetu. Pomocí Wi-Fi funguje také funkce AirDrop. Periferie pracující s Wi-Fi pak Apple označuje AirPort.

Windows

winOperační systém společnosti Microsoft. Na počítači Mac jej lze v případě nutnosti spouštět pomocí Boot Camp, případně jej spouštět současně s OS X jako virtuální stroj pomocí nástrojů jako je Parallels Desktop.

X

X11

X11X Window System umožňuje vytvořit grafické uživatelské prostředí (GUI). Používá se zejména v unixových systémech, což je případ i OS X.

Y

Yelp

yelp-iconYelp je sociální síť pro vyhledávání podniků a jejich hodnocení uživateli. V OS X se můžete setkat s propojením s touto službou v systémové aplikaci Mapy.

Z

ZIP

zipZIP je oblíbený formát pro kompresi dat, výsledný archiv umožňuje zredukovat velikost. OS X nabízí jeho podporu bez nutnosti instalovat další aplikace. Dalším oblíbeným formátem je RAR, který ovšem v prostředí OS X vyžaduje aplikaci, například The Unarchiver, který je k dispozici zdarma.

Back to top button