Novinky

Humanoidní robot předvádí gymnastickou sestavu, za níž by se nemusel stydět ani trénovaný atlet

Vývojové laboratoře Boston Dynamics patří mezi světovou špičku v oblasti robotiky. Její stroje čerpají to nejlepší z aktuálně dostupných technologií, což mimo jiné dokazují i pravidelně publikovaná videa, na nichž lze pozorovat pokroky ve vývoji.

V aktuálním klipu se Boston Dynamics pochlubilo vylepšenou verzí humanoidního robota Atlas. Ten už nějakou dobu umí kousky, za které by se nestyděl ani mírně pokročilý kaskadér. Inženýři však jeho schopnosti nadále vylepšují a piplají pohyby robota do nejmenšího detailu.

Atlas se tentokrát vytasil s gymnastickou sestavou zahrnující stojku, kotouly a výskok s otočkou od 360 stupňů. Nejpůsobivější na celé věci je to, jak robot spojuje všechny pohyby. Boston Dynamics uvádí, že Atlas k tomu používá „modelový prediktivní ovladač“, který propojuje jeden pohybový manévr s druhým.

Za povšimnutí stojí také fakt, že robot během kreací neztrácí rovnováhu a všechny pohyby provádí s neuvěřitelnou ladností. Pokud vás napadají myšlenky o světě, v němž budou vládnout roboti, tak ještě nepropadejte panice. Ačkoli to na videu vypadá, že Atlas může z fleku na olympiádu, praxe je poněkud složitější. Inženýři totiž dodávají, že robot je při podobných sestavách úspěšný z 80 procent. To znamená, že jednou z pěti pokusů ztratí rovnováhu a skácí se k zemi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button