Hodnota prvního iPhonu dramaticky roste. Nejzachovalejší kusy přijdou na půl milionu
Je tomu téměř deset let, co zesnulý Steve Jobs změnil životy milionů lidí po celém světě. Bystřejší z vás možná tuší, že máme na mysli datum 9. ledna 2007, kdy Jobs na akci MacWorld představil první iPhone. Na tehdejší dobu šlo o regulérní zjevení, které zbořilo hned několik, zažitých standardů. Zatímco ostatní výrobci nás přesvědčovali o myšlence ovládání mobilních zařízení plastovým hrotem stylusu a stejném UI jako na desktopech, Apple se rozhodl jít zcela odlišnou cestou.
Všechny vrstvy odborné i široké veřejnosti žasly na uživatelským prostředím iOS, které bylo plně přizpůsobeno ovládání za pomoci prstů. Funkce “pinch to zoom” pak fungovala jako absolutní lahůdka, která demonstrovala fakt, že při vývoji rozhraní skutečně někdo přemýšlel.
Přestože recenzenti nezapomněli náležitě pohanit chybějící autofokus u již tak mizerného 2Mpx fotoaparátu, absenci slotu na microSD karty či chybějící podporu 3G, z iPhonu se stal celosvětový hit, který navždy změnil vnímání mobilní a částečně i zbytku spotřební elektroniky. Z dnešního pohledu šlo o relativně dostupný telefon, který mohl být váš od 499 dolarů (zhruba 13 000 Kč) v 4GB variantě, 8GB model vycházel při dvouletém úpisu u operátora AT&T na 599 dolarů (přibližně 15 000 Kč).
Pokud chcete mít tento kousek křemíkové historie ve své sbírce, dost možná za něj zaplatíte mnohem, mnohem víc. Sběratelsky atraktivní kusy v zataveném a neporušeném originálním balení se prodejci nebojí nabízet za 20 000 dolarů, respektive více než půl milionu korun. Když budete mít štěstí, narazíte na kousky s cenou těsně pod 200 tisíc korun, ovšem ty bývají velmi rychle pryč a proto se nevyplatí s dumáním nad smysluplností koupě příliš otálet. „Když ji miluješ, není co řešit“, jak by řekl klasik.
Dokážete si představit, že utratíte stovky tisíc za zastaralou elektroniku nebo to považujete za naprostý nesmysl? Dejte nám vědět váš názor v diskuzi pod tímto článkem.