Novinky

Headset pro smíšenou realitu bude nedostatkovým zbožím. Apple letos stihne dodat maximálně 100 tisíc kusů

Když byste se Apple fanoušků zeptali, na co se v dohledné době nejvíce těší, pravděpodobně byste dostali jednohlasnou odpověď. Všichni totiž už netrpělivě vyhlížíme moment, kdy Apple představí své brýle pro smíšenou realitu. Všechny dosavadní zprávy však naznačují, že minimálně první generace tohoto produktu nebude pro každého. To ostatně potvrzuje řada zdrojů včetně tchajwanské společnosti TrendForce, která na téma AR/VR headsetu od Applu publikovala vlastní zprávu.

TrendForce tvrdí, že vysoká cena náhlavní soupravy, obtížná výroba a zaměření na vývojáře způsobí, že dostupnost produktu se v letošním roce omezí pouze na předobjednávky s dodáním v posledním čtvrtletí. Ačkoli může chystaná novinka podnítit určitou vlnu zájmu v kategorii AR/VR produktů, bude to právě cena, která zafunguje jako největší překážka k masovému rozšíření. Již delší dobu kolují zvěsti o tom, že koncová cena se bude pohybovat kolem hranice 3 000 dolarů (cca 67 000 Kč bez daně). A to si řekněme na rovinu, takovou sumu bude ochotna investovat pouze hrstka těch největších nadšenců.

zdroj: Marcus Kane

Maximálně jeden kus na prodejnu

Aktuální odhady hovoří o tom, že Apple letos nestihne dodat ani předpokládaných 100 000 kusů, přičemž výrobní plán na příští rok se nejspíše zastaví na hranici 300 tisíc kusů. To je mimochodem hluboko pod původními plány. Ještě v lednu 2022 Apple svým dodavatelům sdělil, aby během prvního roku od uvedení na trh očekávali prodej mezi sedmi až deseti miliony prodaných kusů.

Nejnovější zprávy dokonce hovoří o tom, že dostupnost headsetu bude natolik špatná, že Apple si bude moci dovolit prodat pouze jeden kus denně na maloobchodní prodejnu. Jednoduchou matematikou se pak dostanete k tomu, že roční prodej nepřesáhne 180 000 kusů, takže odhad od společnosti TrendForce nemusí být tak daleko od pravdy.

Co od Apple brýlí pro smíšenou realitu čekáte a co by musely umět, abyste přemýšleli nad jejich pořízením? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Co od Apple brýlí pro smíšenou realitu čekáte a co by museli umět, aby jste přemýšleli nad jejich pořízením?

    >>> (brýle) muselY
    >>> abyste

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button