Aplikace MacRecenze

HackStore – má smyl přemýšlet o alternativě?

Dnešní článek je věnován všem těm, kteří ještě sami nevyzkoušeli HackStore či o něm dokonce ani neslyšeli. O co jde? Jedná se o projekt ruského vývojáře Adreye Fedotova, který se tváří jako alternativa Mac App Store. Dokonce se tváří natolik, že je velmi vizuálně a funkčně podobný svému vzoru.

Mnoho z vás by jistě možná mohl odradit název samotné aplikace, ale jde prakticky o to samé jako je aplikace Cydia na iOS zařízení s provedeným Jailbreakem. Projekt HackStore sdružuje aplikace, které neprošli schvalovacím procesem do Mac App Store.

Aplikaci HackStore získáme zde. Po jejím spuštění jistě nabydete dojmu, že jste omylem spustili Mac App Store, podobnost obou aplikací je skutečně detailní.

Tato podobnost s sebou přináší značnou výhodu – v aplikaci HackStore se budete okamžitě orientovat. V horní liště okna naleznete možnost volby mezi anglickou a ruskou jazykovou verzí a pětici kategorií: NEW, FEATURED, CATEGORIES, ABOUT a UPDATES. Níže se nachází reklamní slider s několika aplikacemi z iTunes App Store, pod nímž se nachází prvky odpovídající právě zvolené kategorii.

NEW – Obsahuje nejnovější aplikace sdružené do klasické mřížky.

FEATURED – Zde naleznete doporučené aplikace, které se po každém znovu zvolení této kategorie pozmění

CATEGORIES – Aplikace logicky řazené do následujících, velmi známých, kategorií – hry, výuka, podnikání, utility, zábava, finance, grafika a design, zdraví a fitness, životní styl, zdravotní, hudba, novinky, fotografie, produktivita, sociální sítě, sport, reference, video, všechny aplikace, portované aplikace a hry.

ABOUT – Zde naleznete licenční podmínky

UPDATES – V této kategorii by jste jistě čekali aktualizace nainstalovaných aktualizací, ovšem není tomu tak. Updates obsahuje pouze výpis aktualizací aplikace HackStore.

Hackujeme

Nadpis tohoto odstavce neberte doslova, ale podíváme se v něm, jak to vlastně celé pracuje. Aplikace HackStore v současné době sdružuje celkem 106 aplikací….to je číslo, že? Ovšem je nutné uvědomit si, že se jedná o projekt, za kterým stojí jediná osoba. Některé aplikace jsou zařazeny i do více kategorií dle svého významu. Nejvíce zde naleznete tweakovacích utilit, které právě díky zaměření na změnu systému a jeho vlastností či vzhledu neprošly schvalovacím procesem do Mac App Store.

Aplikace publikované v HackStore nejsou neznámé, naleznete zde taková jména jako Adium, Miro, VLC, Bean, Team Viewer a mnoho dalších. Šířeny jsou zcela zdarma, ovšem pozor, nejednou narazíte na trial verze. Dále se dostáváme k popisu jednotlivých aplikací, který je zpracováním velmi podobný svému vzoru – Mac App Store. Popis aplikace, tedy stránka věnovaná samotné aplikaci, obsahuje zpravidla screenshot, drobný popis, komentáře a hodnocení prostřednictvím hvězd (k udělení komentáře je nutná registrace, která však vyžaduje váš email a heslo, nic víc – dle mého prozatím zbytečné) a v poslední řadě zde naleznete to nejdůležitější – tlačítko download nacházející se pod ikonou aplikace. Tím se dostáváme ke způsobu získávání aplikací z HackStore. V několika případech se po stisknutí tohoto tlačítka ocitnete na internetové stránce vývojáře, odkud posléze stáhnete danou aplikaci. HackStore je ve své podstatě internetovým prohlížečem s několika nástavbami navíc. Dalším případem získání aplikace je stažení za doprovodu notifikační vrstvy Growl, která vás v malém okně informuje o průběhu procesu stahování.

Vyplatí se?

V současné době HackStore sdružuje 106 aplikací, což je skutečně velmi málo, ovšem věřím tomu, že do budoucna bude objem jen a jen nabývat. Dá se očekávat, že bezplatné aplikace doplní placené, ovšem bude zajímavé jak se programátor vypořádá se systémem plateb. Přeci jen většina z nás nebude chtít zadat číslo své platební karty neznámému vývojáři, bývalému hackerovi. Fedotov tak bude muset přijít s něčím jiným, více anonymním. Internetových penežních služeb je mnoho a tak se nechme překvapit.

Za krátkou dobu existence – několik týdnů, bylo vydáno několik důležitých aktualizací a tak můžeme očekávat další. Nutno dodat, že HackStore je znatelně v ranné fázi existence, zbývá ještě mnohé vylepšit. Zda projekt přežije je prozatím jen spekulace, ovšem pokud se podaří několikanásobně navýšit objem aplikací, tak se bude jednat o zajímavou alternativu svého vzoru – Mac App Store.

Sloganem celého projektu je NO PIRACY APPS HERE, FOREVER AND EVER (Žádné pirátské aplikace, na věky věků). Obavy tedy nejsou na místě, ale opatrnosti není nikdy dost.

Aplikaci HackStore stáhnete odsud.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Pingback: - Český Mac

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button