Novinky

Polovinu čínských dělníků v továrně na iPhony nahradili roboti

Nahrazování lidských pracovníků robotickými systémy začíná nabírat na stále větších obrátkách. V porovnání s lidmi dokážou roboti pracovat mnohem déle bez jediné přestávky, nejsou nemocní a především nechtějí peníze za odvedenou práci. Je tedy logické, že společnosti trend v integraci robotů do výrobních procesů vítají doslova z otevřenou náručí. Mezi velké propagátory robotiky se již delší dobu řadí čínský Foxconn, který před několika lety prohlásil, že jeho cílem je postavit továrny s minimem lidských zaměstnanců.

mj16-chinarobots-1

Podle oficiální zprávy se Foxconnu podařilo nahradit více než polovinu lidských pracovníků jejich robotickými kolegy od zahájení výroby iPhonu 6. Ačkoli to nemusí být na první pohled patrné, jde o zajímavý milník nastiňující budoucí vývoj sériové výroby výpočetní elektroniky. Řečí čísel šlo o snížení stavu z počátečních 110 000 na 50 000 zaměstnanců.

foxconn-robots

Pokročilejší forma automatizace v produkci jablečných smartphonů může pro Apple znamenat dvousečnou zbraň. Z jedné strany unikne nekončícímu obviňování ze špatných pracovních podmínek, nicméně z druhého pohledu přinese mnohem méně pracovních míst do rozvojových regionů, jako je například Indie, kde bylo vytvoření nových pozic jedním z klíčových pilířů při vyjednávání s tamní vládou.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button