Novinky

Facebook se pochlubil headsetem pro virtuální realitu, co vypadá jako sluneční brýle

Facebook se pochlubil novou náhlavní soupravou pro virtuální realitu. Prezentované brýle mají zcela odlišný design než většina ostatních VR zařízení, která jsou v současné době dostupná. Namísto objemné krabice, která zakrývá polovinu obličeje jde o zařízení připomínající velké sluneční brýle.

Za povšimnutí rozhodně stojí samotný design a displeje, které mají tloušťku pouhých 9 milimetrů. Facebook zároveň tvrdí, že zobrazovače nabízí zorný úhel srovnatelný se současnými headsety pro virtuální realitu.

Zdroj: Facebook

Brýle se přitom neodlišují pouze po konstrukční stránce. Rozdílný je také přenos obrazu. Zatímco konvenční VR brýle využívají objemné čočky, výše zmíněný prototyp používá k projekci takzvanou holografickou optiku, která je mnohem tenčí a především napomáhá k lepšímu uživatelskému zážitku.

Zdroj: Facebook

A teď ta horší zpráva. Zatím se totiž jedná pouze o koncept, takže není vůbec jasné, kdy se objeví finální verze produktu. V každém případě jde o ukázku, kudy se ubírá aktuální vývoj technologie pro virtuální realitu. Výzkumné týmy Facebooku si zároveň pohrávají s myšlenkou hybridních brýlí podobného charakteru, které by mohly fungovat v režimu rozšířené i virtuální reality zároveň.

A je to právě rozšířená realita, v níž vidí řada společností obrovský potenciál. Je veřejným tajemstvím, že do této skupiny patří i Apple, který na něčem podobném pracuje již několik let. Výjimku netvoří ani Google, který do projektu vlastních AR/VR brýlí investuje značné množství finančních prostředků zahrnující také řadu akvizic technologických startupů zaměřených na rozšířenou realitu.

Zdroj: Facebook

Obecně se dá hovořit o tom, že nyní se pouze čeká na to, který z gigantů přijde jako první s komerčně úspěšným produktem. Aktuálně má v tomto směru nejlépe nakročeno Facebook, nicméně i tak se bavíme o horizontu několika následujících let.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button