Facebook představil virtuální svět Spaces: Předzvěst nové éry lidstva jako vystřižené z Matrixu

Virtuální realita se stala fenoménem dnešní doby, který nabírá na stále větší síle. Přední technologické společnosti samozřejmě chtějí být u toho, aby včas zachytili tu správnou chvíli a využili VR ve svůj prospěch. Mezi nejangažovanější hráče patří Facebook a jeho divize vyvíjející platformu Oculus Rift. O důležitosti projektu hovoří mimo jiné fakt, že Mark Zuckerberg do vývoje virtuální reality investuje miliardy dolarů s vidinou mnohonásobné návratnosti.
Ve virtuálním světě Spaces se uživatelé budou moci scházet, slavit oslavy nebo třeba randit
Na nedávné konferenci jsme se díky prezentaci konečně dozvěděli, jak si Facebook představuje budoucnost, respektive jak hodlá integrovat virtuální realitu do své sítě. Během alce došlo k představení novinky v podobě betaverze Spaces, kterou lze obecně popsat jako virtuální prostor, kde uživatelé vzájemně komunikují a sdílejí obsah v reálném čase.
Virtuální svět se stane ideálním odbytištěm 360° videí
Nezbytným nástrojem pro vnoření do virtuálního světa je pochopitelně sada Oculus Rift zahrnující VR helmu s ovladači. Facebook také počítá s využitím chytrých telefonů, nicméně v jejich případě půjde o jakýsi mix rozšířené reality a videokomunikace. Virtuální svět, nebo chcete li vylepšená verze Facebooku si vynutí masovější rozšíření potřebného hardwaru, který je stále relativně drahou záležitostí. Postupné zlevnění však může znamenat zcela nový pohled na komunikaci a sociální vazby.
https://www.youtube.com/watch?v=JZWcTiYg4QM
Pokud si neumíte dost dobře představit, jak Spaces bude vypadat v praxi, toto video vám to prozradí – další naleznete na této stránce
Odborná veřejnost na toto téma gravituje kolem otázky, jaký to bude mít dopad na lidskou společnost. Nejčernější scénáře hovoří o izolaci vedoucí ke ztrátě potřeby fyzického kontaktu. K naplnění podobných vizí máme ještě hodně daleko, nicméně není na škodu se nad tím alespoň na chvíli zamyslet.
Co říkáte na představu Facebooku o mezilidské komunikaci s pomocí virtuálního světa? Vidíte v ní přínos nebo naopak předzvěst éry, kdy začneme před osobním setkáním upřednostňovat schůzky ve virtuálním prostředí?