Recenze

eM Client pro iOS: ultimativní nástroj na správu pošty v iPhonu

Elektronická pošta je naprosto fundamentální komunikační prostředek, bez něhož se v současné době jen tak neobejdete. Z toho důvodu je dobré zvolit také vhodnou mobilní aplikaci, s jejíž pomocí budete moci svou e-mailovou schránku obhospodařovat. Mobilních klientů existuje celá řada, ovšem jen málokterý nabízí tak zajímavé funkce jako eM Client, za jehož vývojem stojí stejnojmenná česká společnost. Pojďme se tedy podívat, co eM Client ve verzi pro iOS umí, jaké jsou jeho největší klady a co mě dovedlo k tomu, že jej používám jako výchozího klienta pro správu e-mailů na iPhonu.

Jestli patříte mezi typy, co nesnáší zdlouhavé nastavování nových služeb a máte rádi, když se věci dějí automaticky, eM Client vám tomto směru půjde na ruku od samého začátku. U nejpoužívanějších služeb typu Gmail či Seznam stačí pouze vyplnit jméno & heslo a nic dalšího. Zbylá nastavení se provedou zcela automaticky, takže pokud nemáte ponětí, co znamenají pojmy jako IMAP, Exchange či POP3, buďte v klidu.

Ještě snazší to mají uživatelé desktopové verze aplikace. Pokud totiž na svém počítači již používáte eM Client, tak migraci dat provedete přes QR kód. Tento způsob jsem si vyzkoušel na vlastní kůži a musím směle prohlásit, že jde o naprosto geniální funkci. V praxi to vypadá tak, že na počítači se vám objeví QR kód, který naskenujete skrze mobilní aplikaci a během okamžiku se vám do iPhonu přenesou kompletně všechna data, podpisy a další nastavení.

Je zároveň příjemné, že během nastavení se vás aplikace zeptá, zda má „natáhnout“ kompletně všechny zprávy nebo komunikaci za kratší období. To je poměrně šikovná funkce, kterou ocení zejména uživatelé s velkými archivy, ke kterým však nepotřebují přistupovat na denní bázi.

Spousta vychytávek a užitečných funkcí

Rozhraní aplikace je zpracované v moderním duchu, tak jak se na dnešní dobu sluší a patří. Je fajn, že vývojáři zbytečně neexperimentovali a vsadili na osvědčenou klasiku, na jakou jsme všichni zvyklí. To ovšem ani v nejmenším neznamená, že by eM Client nenabízel pokročilé funkce. Naopak, k dispozici máte celou plejádu nejrůznějších vychytávek, které používání aplikace značně zpříjemňují a dělají z ní skutečně produktivní nástroj.

eM Client základní obrazovka s doručenou poštou

Na úvodní obrazovce s příchozí poštou můžete provádět rychlé akce swipováním doprava/doleva. Funkci potáhnutí si samozřejmě můžete upravit, respektive vybrat jednu z deseti dostupných voleb. Osobně bych však uvítal, kdyby eM Client uměl něco podobného jako nativní Mail pro iOS, kde lze potáhnutím doprava/doleva vybírat mezi více úkony.

Zruš odeslané, připomeň doručené

Za zcela nepostradatelnou funkci považuji zrušení právě odeslané zprávy. Určitě se vám už někdy stalo, že jste napsali e-mail, ten odeslali, abyste vzápětí zjistili, že míří na jinou adresu, nebo jste někde udělali chybu. Pro takové případy aplikace nabízí tlačítko pro zrušení odeslaného e-mailu.

Podobně užitečnou vychytávkou je takzvané „Odložení zpráv“. Tato funkce se naopak hodí v situacích, kdy se chcete soustředit na práci, ale zrovna vám do toho začne chodit pošta, která může počkat. U takových zpráv lze následně vybrat konkrétní datum, kdy se má opět připomenout, což může být buď za hodinu nebo klidně za dva dny. Záleží pouze na vás, jaký termín vyberete. Z vlastní zkušenosti musím říct, že právě tato funkce patří mezi moje nejoblíbenější, bez kterých si už e-mailový klient nedokážu představit.

Zapomeňte na jazykovou bariéru

Další poměrně šikovnou funkcí, která rozhodně není standardní výbavou všech e-mailových klientů, je integrovaný překladač. Je tedy jedno, jestli vám zpráva přijde v angličtině, němčině nebo třeba hindštině. Překlad zpráv funguje instantně a poradí si s jakýmkoliv jazykem. Co jsem si mohl v praxi vyzkoušet, tak kvalita překladů je velice slušná a porozumět zprávě v cizí řeči není žádný problém.

Bezpečnost především

Soukromí a bezpečnost uživatelských dat se stává stále diskutovanějším tématem. Mobilní aplikace eM Client jde v tomto směru příkladem na nabízí možnost šifrování komunikace pomoci PGP nebo S/MIME certifikátů. Aplikace nezapomíná ani na různé šmírovací praktiky a blokuje všechny sledovací pixely. Nechybí zde ani podpora pro odmítnutí odeslání potvrzení o přečtení, takže se nikdo nedozví, kdy jste si zprávu přečetli. Pokud se samozřejmě nerozhodnete jinak.

Všechny účty pod palcem

Osobně používám eM Client s různými účty, takže oceňuji, že aplikace umí pracovat v režimu, kdy na základní obrazovce zobrazuje doručenou poštu ze všech profilů. Mile mě také překvapilo, že aplikace synchronizuje štítky s Gmailem, takže pokud jste zvyklí sortovat poštu tímto způsobem, dost vám to ulehčí práci.

eM Client obrazovka s propojenými e-mailovými účty

Hodně šikovnou funkcí je Sledování odpovědi. Ta najde uplatnění ve scénářích, kdy nechcete zmeškat odpověď na vaši zprávu. Při psaní e-mailu si tedy můžete nechat zaslat dodatečnou notifikaci na odpověď, případně se nechat upozornit, pokud neobdržíte reakci na zprávu do určité doby.

Funkce jako fulltextové vyhledávání či okamžité Push notifikace jsou ve standardní výbavě a předpokládám, že většině našich čtenářů je nemá cenu jakkoli vysvětlovat. Zmínit si však zaslouží další možnosti nastavení zahrnující například vytvoření šablon pro rychlé odpovědi, podpisy, vlastní štítky či podpora seskupování zpráv do příslušných vláken.

eM Client aplikace pro iOS kontextová nabídka

Vývojáři nespí na vavřínech

Z pozice uživatele mi vždy udělá obrovskou radost, když vývojáři i po vydání aplikace nepřestávají pracovat na dalších vylepšeních. To samé platí také v případě eM Client, který zatím obsahuje funkce pro správu e-mailu, ovšem do budoucna se dočká značného rozšíření. Tvůrci aplikace se nechali již slyšet, že brzy se můžeme těšit na aktualizaci, která přidá kalendář, kontakty, připomínky a další funkce z desktopové verze.

eM Client: ultimativní aplikace na správu e-mailů

Po zhruba dvoutýdenním testování jsem si appku eM Client oblíbil natolik, že převzala úlohu výchozího správce pošty na mém iPhonu. Na aplikaci je znát, že její tvůrci nejsou žádná ořezávátka. Vždyť také mají více než 18 let praxe s vývojem desktopové verze a 1,5 milionu spokojených uživatelů po celém světě.

Díky extrémně snadnému napojení na nejpoužívanější e-mailové služby stojí minimálně za vyzkoušení. Funkce instantního překladu, šifrování komunikace či sledování odpovědi umí být praktickou pomůckami, které musí ocenit každý uživatel.

Neopomenutelným benefitem je mimo jiné fakt, že aplikace je dostupná zdarma – alespoň zatím. V kombinaci s intuitivním rozhraním, pokročilými funkcemi a podporou řady nejrůznějších technologií a protokolů se eM Client řadí mezi nejlepší nástroje na správu elektronické pošty.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button