Novinky

Elon Musk ukázal, jak vypadá převodovka z Tesla Model 3 po 1,6 milionu najetých kilometrů

Automobilce Tesla se podařilo během několika málo let vyšvihnout mezi přední výrobce osobních vozů. Během svého působení se dostala do takové pozice, že nenechala klidnými ani tradiční automobilky, které jí zpočátku nevěnovaly absolutně žádnou pozornost. Ať ve vás pomyšlení na americké elektromobily vzbuzuje pozitivní či negativní myšlenky, jedno je naprosto zřejmé. Díky Tesle se automobilový průmysl vymanil ze své zkostnatělosti a začal nabírat druhý dech.

Z těchto a dalších důvodů je Tesla pod neustálým drobnohledem médií, pro které je vděčným tématem. Pokud pomineme neustálé diskuze nad finanční stabilitou společnosti, dalším často propíraným tématem je spolehlivost vozů.

Jakmile se objeví sebemenší problém či stížnost, během několika málo dnů tato informace dolétne i do té nejzapadlejší čukotské vesnice. Největší radost z toho mají pochopitelně benzínem omámení nadšenci, kteří na elektromobily pohlížejí jako satanovo dítě.

Každá mince má ovšem dvě strany, což nedávno dokázal samotný otec automobilky. Elon Musk na svém Twitteru publikoval několik fotografií dílů převodovky z Modelu 3, který během testování najel 1,6 milionů kilometrů. Při pohledu na snímky je evidentní, že díly nejeví téměř žádné známky opotřebení. Podle Muska za to může fakt, že při vývoji byl kladen důraz na dlouhou životnost.

Sluší se ovšem dodat, že ačkoli jde o úctyhodný výkon, převodovka a vůbec celé pohonné ústrojí je u elektromobilů mnohem jednodušší než u konvenčních automobilů. Spalovací motory se totiž musejí obecně vypořádávat s větším třecím odporem. Zároveň se skládají z většího počtu součástek, čím logicky vzniká vyšší pravděpodobnost poruchy.

Provětrali jsme Tesla Model X 100D. První SUV, co vám dá křídla

Pokud tedy jde o spolehlivost motoru a převodovky, Tesla Model 3 na tom nebude zle. Je ovšem otázkou, jak si povede zbytek auta. Již několikrát se totiž objevily zprávy o nepříliš přesvědčivém zpracování, kde Tesla zaostává za svou konkurencí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button