Recenze
Trendy

Recenze robotického vysavače Electrolux Pure i9.2: precizní úklid a skvělý smysl pro orientaci

Electrolux Trilobite, tak se jmenoval praotec všech robotických vysavačů, které dodnes staví na jeho základní myšlence; plně autonomního úklidu bez nutnosti lidského zásahu. Robotické vysavače obecně prochází neustálým vývojem, což z nich činí čím dál schopnější pomocníky. V případě značky Electrolux tvoří vrchol nabídky model Pure i9.2, který se chlubí hned několika zajímavými vlastnostmi. Jak tedy obstál v našem testu a kde vidíme jeho největší přednosti? Tak na to si odpovíme na následujících řádcích.

Kapitoly článku

Design a zpracování

Zatímco většina robotických vysavačů má kulatý tvar, Electrolux Pure i9.2 sází na docela odlišnou koncepci. Trojúhelníkový design u mě zpočátku nebudil příliš velkou důvěru, ovšem v praxi se ukázalo, že jde o vcelku efektivní řešení. Vysavač se díky tomu dostane i do špatně přístupných prostorů a problém mu nečiní ani rohy místností. Vnímání designu je hrubě subjektivní disciplínou, ale osobně mi Electrolux Pure i9.2 přijde ze všech chytrých vysavačů, co jsem měl možnost vidět & vyzkoušet, rozhodně nejhezčí. Kombinace černé a zlaté působí nadčasově a jen tak se neokouká. 

Electrolux Pure i9 recenze
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Kladné hodnocení si zaslouží také rozměry (31,5 x 31,5 x 8,5 cm), respektive nízký profil, díky němuž se vysavač snadněji dostane například pod postel či závěsnou toaletní mísu. Z hlediska konstrukce jde o dobře zpracovaný vysavač, všechny díly perfektně lícují a vůbec je znát, že Electrolux má s vývojem tohoto typu zařízení bohaté zkušenosti.

Jedinou výtku mám pouze ke dvojici podpůrných koleček v zadní části vysavače. Výrobce u nich použil zbytečně moc tvrdý materiál a jejich uložení je řešené pomocí jednoduché osičky bez žádného tlumícího prvku. To má za následek, že vysavač během úklidu vydává nepříjemný zvuk připomínající drnčení koleček od dětského autíčka.

Něžná uklízečka se skvělým orientační smyslem

Alfou a omegou každého robotického vysavače je to, jak se zvládne orientovat v domácnosti. Další důležitou vlastností je schopnost zdolat všechny nástrahy v podobě pohozeného oblečení, kabelů a dalších předmětů, které se mu postaví do cesty. Výrobci na to jdou různými cestami, kdy kombinují nejrůznější senzory a čidla. Electrolux Pure i9.2 využívá technologie 3D Vision, která zahrnuje dvojici laserů a kamery v přední části vysavače.

Electrolux Pure i9 recenze
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

V praxi je tento systém velmi účinný a po zkušenostech s ostatními vysavači mi přišel jako nejlepší. A hned vysvětlím proč. Na rozdíl od konkurenčních vysavačů, které často spoléhají na kontaktní čidla v nárazníku a do překážek nezřídka surově narazí, Electrolux Pure i9.2 je mnohem citlivější. Jakmile totiž kamera zaregistruje předmět, vysavač zastaví v těsné blízkosti, popřípadě se ho jen velmi jemně dotkne.

Vysavač se během úklidu chová opravdu citlivě a nehrozí tak, že by například rozlil misku s vodou vašeho čtyřnohého kamaráda, nebo povalil volně stojící vázu. Při testování jiných vysavačů se mi poměrně často stávalo, že během úklidu narážely do dveří, které se následně přivřely a tím se vysavač nechtěně uvěznil v místnosti. V případě Pure i9.2 tento scénář ani jednou nenastal a po každé úklidové misi se vždy úspěšně vrátil na dokovací statici. 

Bezkonkurenční kvalita úklidu

Bát se nemusíte ani toho, že by vysavač spáchal sebevraždu pádem ze schodů. Laserové snímače funguje naprosto spolehlivě a zvládají rozeznat i různé druhy povrchů. Jakmile totiž najede třeba na koberec, automaticky zvýší sací výkon na maximum.

Co se týče samotné kvality úklidu, tak zde si Electrolux Pure i9.2 zaslouží hlubokou poklonu. Jde zejména o pečlivost samotného vysávání, ke kterému nelze mít žádné výhrady. Promyšlený navigační systém si umí zmapovat všechny místnosti i polohu nábytku, takže nevynechá ani ten nejzapadlejší kout, kam dokáže svépomocí zajet.

Electrolux Pure i9 recenze
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Doma sice nemám žádné prahy, takže nedokážu objektivně posoudit, jak si poradí s tímto typem překážek. Jediným vyvýšeným místem je pouze skleněná podložka pod krbovými kamny, která mu nečinila žádné potíže. Dá se tedy předpokládat, že pokud nemáte nezvykle vysoké prahy, problém nebude ani v tomto případě. To ostatně potvrzuji také zkušenosti ostatních uživatelů, které lze dohledat na internetu

Další plusové body připisuji boční metličce s hustými a měkkými štětinami. Ta je navíc umístěna těsně nad zemí, takže zvládne vymetat nejen rohy, ale také škvíry pod lištami. Příjemným detailem je magnetické uchycení metličky, takže při výměně za novou nebudete potřebovat žádné nářadí.

Výdrž příliš neoslní

Výrobce uvádí, že integrovaný akumulátor má vydržet až 120 minut na jedno nabití. To ovšem platí pouze v případě, kdy máte vysavač přepnutý na tichý chod, který je spojen s nižším sacím výkonem. Já Electrolux Pure i9.2 používal převážně v režimu Smart, který si dynamicky přizpůsobuje výkon podle povrchu. V tomto režimu je třeba počítat s kratší dobou provozu (cca 100 minut) a pokud bydlíte ve větším bytě či domě, tak i delší dobou vysávání.

Electrolux Pure i9 recenze
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Ačkoli jsem vysavač nepouštěl do všech místností, tak přesto nezvládl úklid na jeden zátah a těsně před dokončením se vždy vydal načerpat další energii. Plně nabitý akumulátor mu pokaždé vystačil na zhruba 70 metrů čtverečních vysávané plochy, což ho z hlediska výdrže řadí mezi průměr. Na druhou stranu je nutné dodat, že v praxi mi to zas tolik nevadilo, jelikož vysavač nechávám uklízet, když jsem mimo domov.

Co už mi vadilo o něco více, je velikost prachové nádoby. Ta má objem 0,7 litru, což v mém případě znamenalo vysypávání dvakrát týdně. Proces jejího vyprázdnění je naštěstí velmi snadný. Pro její vyndání stačí stisknout tlačítko na horní straně, to uvolní pojistku a nádoba povyskočí z těla vysavače. Filtr je navíc omyvatelný, takže ho lze používat opakovaně.

Mobilní aplikace a ovládání

Stejně jako v případě nedávno testované čističky vzduchu Electrolux Pure A9, lze i vysavač Pure i9.2 ovládat prostřednictví stejné mobilní aplikace Wellbeing. Ta je zdarma dostupná pro Android a iOS nabízí kompletní přístup ke všem dostupným funkcím. Pokud už máte nějaké zkušenosti s robotickými vysavači, tak jako první vás překvapí až nečekaně jednoduché rozhraní.

V aplikaci vidíte aktuální stav vysávání, historii úklidů a úroveň nabití. Dále si můžete vybrat jeden ze tří režimů (Maximální výkon, Smart, Tichý) regulující sací výkon, případně si zvolit, v jakých místnostech má vysavač uklízet. A tím výčet nejdůležitějších funkcí prakticky končí. Například monitorování stavu opotřebení kartáče a metličky či pokročilé plánovací rozhraní tu bohužel nenajdete.

Cenou útěchy je alespoň přislíbená podpora pro napojení na SmartHome platformy Google Home a Amazon Alexa. Ta se má objevit formou OTA aktualizace, která dorazí v průběhu letošního roku. S podporou Apple HomeKit zatím Electrolux bohužel nepočítá.

Electrolux Pure i9.2 lze kromě mobilní aplikace ovládat také za pomoci dotykových tlačítek umístěných na těle vysavače. Z vlastní zkušenosti vám ovšem můžu garantovat, že jejich přítomnosti budete využívat pouze minimálně, ovládání z mobilu je zkrátka mnohem pohodlnější.

Electrolux Pure i9.2: finální verdikt

Na testování Electrolux Pure i9.2 jsem se upřímně těšil. Doteď si totiž pamatuji, jak jsem jako adolescentní jedinec četl článek v časopise ABC o prvním robotickém vysavači nesoucí logo Electroluxu. Byl jsem tedy zvědavý, jak bude fungovat jeho nejmodernější nástupce, a musím uznat, že mě velmi mile překvapil.

Electrolux Pure i9 recenze
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Jde zejména o preciznost, s jakou se mu daří vysbírat všechny nečistoty z podlahy. Pár robotický vysavačů už naší domácností prošlo, ale u žádného z nich jsem neměl tak dobrý pocit z úklidu, jako v případě tohoto modelu. Jedinou výraznější pihou na kráse tak zůstává absence podpory Apple HomeKit a kratší výdrž na jedno nabití.

Recenze chytré čističky vzduchu Electrolux Pure A9: už žádné starosti o kvalitu vzduchu v domácnosti

Pochválit si naopak zaslouží za propracovaný navigační systém a brilantní schopnost nepodlehnout běžným nástrahám současných domácností. Bez jakýchkoli obav se tak můžete spolehnout, že po každém návratu domů na vás bude čekat čistá podlaha. A o to tu jde především.

Electrolux Pure i9.2

8.2

Zpracování

8.5/10

Design

9.0/10

Kvalita úklidu

9.0/10

Výdrž

7.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

 • Vysoká kvalita úklidu
 • Líbivý design
 • Skvělá orientace v prostoru
 • Nenaráží do objektů
 • Zvládne přejet vyšší prahy

Mínusy

 • pro někoho strohá aplikace
 • Menší nádoba na nečistoty
 • Výdrž by mohla být delší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. Před rokem jsme si domu pořídili vysavač Xiaomi za půlku toho, co stojí tenhle Electrolux. Zajímalo by mě přímé porovnání, nebo jestli je opravdu o tolik lepší než mnohem levnější čínská konkurence.

  1. Dobrý den,
   nevím, jaký konkrétní model vysavače od Xiaomi máte, ale osobně mám dvouletou zkušenost s Xiaomi Roborock S5. Co se týče kvality úklidu, tak Electrolux je na tom o chlup lépe. Jeho další výhoda, v porovnání s Xiaomi je způsob navigace, kdy nenaráží do věcí, ale pouze se jich jen jemně dotkne. Naopak Xiaomi má výhodu v delší výdrži, na jedno nabití zvládne vysát větší plochu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button