Články

Dva roky s Apple Watch. Šel bych do nich znova?

Když Apple představil v roce 2015 první generaci Apple Watch, patřil jsem mezi tu sortu lidí, co si do čela málem vyklepala důlek. Naprostá znechucenost, taková byla moje prvotní reakce, která se zdála, že nikdy neopadne. Jako milovníka hodinek mě uráželo snad všechno, s čím první Apple Watch přišly. Asi nejvíc ze všeho jsem nepochopil design, který mě slušně řečeno nechával chladným. Každý, kdo alespoň trochu propadl kouzlu hodinářského světa, měl naprosto stejný názor.

Celá situace se ovšem změnila počátkem roku 2016, kdy jsem byl s kolegou na kongresu MWC v Barceloně. Jako novinář jsem měl kalendář doslova nabitý domluvenými schůzkami a tiskovými konferencemi. V průběhu dne jsem tak musel několikrát vytahovat telefon, abych se podíval, co a kde mě v následujících hodinách čeká.

 

Jak jsem si cestu k Apple Watch našel

Kolegovi s Apple Watch přitom stačilo pouze zvednou zápěstí a podívat se na displej hodinek. A byla to právě tato maličkost, která mě poprvé k přivedla k myšlence, že Apple Watch nejsou pouze doplňkem pro ty největší fanatiky. Trvalo to ještě pár následujících týdnů, než se objevily Apple Watch také na mém zápěstí. Šlo o první generaci, která v kombinaci watchOS 2.x trpěla řadou nedokonalostí. Zásadní změna přišla někdy v druhém čtvrtletí 2016, kdy Apple představil watchOS 3. Minimálně v mých očích šlo o zásadní vylepšení, které zároveň signalizovalo změnu filosofie ze strany Applu. Zatímco původně byly chytré hodinky vnímány jako prodloužená ruka smartphonu, od uvedení watchOS 3 došlo k jejich transformaci do role společníka pro život.

Mít slazené barvy ciferníku a řemínku je základ

Nyní už konečně k meritu věci. Při zpětném pohledu jsem si totiž uvědomil, jakou mají Apple Watch úlohu v mém životě. A právě o tento pohled jsem se rozhodl podělit v tomto článku. Z mnoha směrů jste už možná slyšeli o obrovském potenciálu, jaký Apple Watch nabízí. Já ovšem zastávám docela jinou mantru, která se mi osvědčila. Znám lidi, co dokážou o Apple Watch mluvit hodiny a hodiny, pořádat konference a donekonečna se rozplývat na jejich úžasným konceptem. Já v tomto směru razím heslo, že méně znamená více. V Apple Watch mám nainstalované pouze nativní aplikace a několik dalších, které slouží převážně pro měření sportovních aktivit.

Na ovládání přehrávače z hodinek si zvyknete velmi rychle

Ještě radikálnější je můj přístup k notifikacím. Apple Watch beru jako zařízení, které je člověku nejblíž z veškeré elektroniky, co používáme. Jelikož jsou neustále připoutané k zápěstí, v jistém ohledu jsou součástí naší intimní zóny. Pokud si člověk nedá pozor a pustí k sobě všechna oznámení z aplikací v iPhonu, velmi rychle ztratí koncentraci. A právě z toho důvodu mám až na pár výjimek notifikace vypnuté. Skrze Apple Watch se ke mě dostanou pouze informace o příchozím volání, iMessage a událostech v kalendáři. Nic míň, nic víc.

V Apple Watch mám pouze to nejnutnější

Dva scénáře, dvě tváře

Z hlediska produktivity mám několik scénářů, jak Apple Watch používám. V pracovním týdnu je mým nejvěrnějším přítelem již několikrát zmíněný kalendář. Jelikož jsem tvor těžce zapomnětlivý, tak co si nenapíšu, to nevím. Kontrolu nad všemi povinnostmi mi pomáhá udržet ještě aplikace Připomínky. Toto kombo uzavírá modulární ciferník, kde mám všechny úkoly a schůzky okamžitě na očích.

Sice jsou to takové lepší “digitálky”, ale na jednání vám ostudu přesto neudělají

Když zabouchnu dveře kanceláře nebo se blíží víkend, zpravidla změním rozložení zobrazených informací za pomoci ciferníků orientovaných na sportovní aktivitu. Když venku zrovna nepadají trakaře nebo není taková zima, že běžící pes se zlomí v zatáčce, rád si jdu po práci zaběhat. K monitorování běhu používám aplikaci Nike+ Run Club, s níž jsem nacupital již přes 200 kilometrů. Jasně, na měření běhu existuje celá řada jiných a zřejmě i lepších aplikací, ale mě jednoduše NRC baví.

Může to znít divně, ale Apple Watch vás dokážou fikaně vyhecovat k pohybu

Běháním se snažím udržovat v kondici, nicméně mou skutečnou vášní je horské kolo. Po letech zkoušení nejrůznějších aplikací jsem nakonec skončil u Stravy, která mi nabízí vše co potřebuji. Strava a Nike+ Run Club mají velmi pěkně zpracované verze aplikací pro Apple Watch, které mě zkrátka baví používat. Co se mi ovšem tolik nelíbí, je citlivost GPS. Ke ztrátě příjmu ze satelitů (Apple Watch Series 2 Nike+ edice) stačí, aby člověk zaběhl či zajel pod koruny stromů.

Profíkům na ruku nejdou

Tato skutečnost vede k tomu, že hodinky používají k dopočítání vzdálenosti senzory, což se logicky projeví v nepřesném měření. Abych byl upřímný, osobně mi to žíly netrhá, ale je dobré o tom vědět. Pokud patříte mezi sportovní nadšence, co chtějí mít maximální kontrolu nad svými výkony, raději sáhněte po chytrých hodinkách od Garminu. Jejich senzory jsou mnohem přesnější a nabízí daleko lepší výdrž akumulátoru.

Po dvou letech soužití s Apple Watch jsem dospěl k názoru, že jako produkt jsou ve stejné pozici jako iPhone před pěti lety. Stále nejde o hotové zařízení a aby k tomu došlo, vývojáři Applu toho budou muset ještě hodně vypotit. Jde o skvělého pomocníka, který vás dokáže upozornit na důležité informace. Zároveň stačí málo, aby se Apple Watch proměnily v otravný vibrátor, co vám bude neustále odvádět pozornost. Za největší přínos považuji možnosti měření sportovních aktivit. Apple Watch nabízí v tomto směru skutečnou svobodu v podobě více než dostatečného počtu aplikací pro téměř všechny sporty. Na druhou stranu se sluší dodat, že jde spíše o pomůcku pro rekreační využití. Pro profesionální sportovce tu jsou jiné značky, které však nejsou tak univerzální.

Šel bych do nich znova?

Je dobré také zmínit, že Apple Watch zastarávají ze všech Apple produktů nejrychleji. S každou významnou aktualizací operačního systému watchOS jsou znát vyšší nároky na hardware a na to navazující zpomalování reakcí. To je zároveň důvodem, proč Apple Watch vidím jako zařízení, které když vlastníte, máte ho rádi; v opačném případě o nic zásadního nepřijdete.

Apple Watch mám jako příjemný doplněk, který využívám převážně při sportu. Ačkoli si dokážu představit, že budu opět nosit pouze své oblíbené mechaniky od Tissotu, zřejmě by se mi natolik stýskalo, že dříve či později bych stejně skončil u Apple Watch.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

8 Komentáře

 1. Mam na to stejný pohled jako autor, AW (2.gen) mam pouze na sport a rychlou kontrolu toho, co mi kdo napsal. Kdyz jdu po Praze vidim stale vic lidi s AW ale porad mi prijde ze vetsina z nich je ma protoze je to gadget od Applu kvuli kterymu jejich penezenka nevykrvaci

 2. Ta nejdůležitější věc tu zmíněná není.
  Proč právě Apple Watch, když existuje nepřeberné množství chytrých hodinek, které odvedou stejnou nebo dokonce často i lepší službu a to za zlomek ceny?

 3. Prvni a druhou generaci Apple Wach jsem vynechal a pořídil až poslední verzi. Zatím maximální spokojenost. Provázanost s Apple ekosystémem tradične na jedničku. Jediné co mi vadí jsou ceny originálních řemínku. Naštestí lze vybírat z milionu jiných na Aliexpress 🙏😀😀

 4. AW také celkem vidím v okolí o to větší překvapení, když se jich zeptám proč mají zrovna AW? Odpověď: protože apple ( rozumněj přestiž ), nic víc, nic míň..
  I kdyby ty hodinky uměli 1/3 toho co ostatní značky, tak si je koupí. Pro člověka, který není líný, projde si recenze, konkurenci, vše si srovná, ví co chce si prostě AW nekoupí. Přesně jak autor psal, má je v podstatě pouze jako upomínač a na sport.. Sport měří špatně a na upomínky stačí náramek z číny za 700,- takže zde opět zbývá pouze prestiž před okolím.

  1. AW primárně neslouží jen jako upomínač a na sport (který IMHO měří s naprosto dostatečnou přesností). Náramek z číny mi neodemkne MacBook, nepošlu z něj reakci na iMessage, nenastavím si hlasitost přehrávané hudby a už vůbec nemluvím o aplikacích jako VLC remote a dalších.

 5. Kazdy rok kupuji vzdy novy model co vyjde a vzdy pozoruji jasny posun vpred. Jasny, porad to je gadget pro ty nejvetsi fandy, ale verim tomu, ze jednou se z nich muze stat hlidac naseho zdravi, viz. clanek ktery je pod timto, kde AW zachranili svemu majiteli doslova zivot. Presne v tomhle smeru by mel Apple dal vyvijet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button