Novinky

Dubaj už hlídá první robotický policista

Vypadá to, že doba robotů se už nezadržitelně blíží. První robot-policista se již tento týden objevil v dubajském nákupním centru, a i když zatím vesměs pomáhal jen s navigací turistů, potenciál v této technologii je obrovský.

Robot je vysoký 1,7 metru, váží 100 kg, zcela autonomní a prozatím ovládá angličtinu a arabštinu. V horní polovině těla se nachází tablet s předinstalovaným Androidem, přes který se provádí jednotlivé příkazy. V dolní části robota se nacházejí nejrůznější senzory, které monitorují prostředí okolo a kola pro snadnější pohyb. Maximální rychlost jízdy se pohybuje kolem 5 km/h. Zbytek prostoru zabírá dobíjecí baterie. Ta na jedno nabití zvládne až 8 hodin provozu.

Na nějaké nepřetržité chytání zločinců to zatím tedy není. Lidé však mohou přes tohoto elektronického hlídače zavolat pomoc, nahlásit podezřelou osobu, zaplatit pokuty a podobně. Dubajská policie si svého nového kolegu pochvaluje a do roku 2030 plánuje nahradit 25 % lidských policistů. Ti se pak budou moct věnovat důležitější práci, kterou roboti zatím nezvládnou.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button