Novinky

Dodavatel Applu potvrdil, že procesoru M2 se dočkáme ještě letos. Víme, o kolik budou rychlejší

Všechny nově představené Macy spojuje platforma Apple Silicon, která v technologickém světě způsobila poměrně značný rozruch. Reálné zkušenosti uživatelů však jasně ukazují, že Apple se vydal tím správný směrem. Jeho vlastní procesory z rodiny M1 se chlubí řadou technologických fines v čele s energetickou účinností, která je naprosto bezkonkurenční. Apple však neusíná na vavřínech a do budoucna chystá ještě pokročilejší čipsety, které budou sdílet ty nejmodernější polovodičové technologie.

Klíčovou roli v dalším vývoji tradičně sehraje společnost TSMC, která patří mezi dvorní dodavatele kalifornské značky. Stejná firma má na svědomí produkci čipsetu M1 a jeho potomků v podobně M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra. Produkce těchto čipů staví na 5nm výrobní (FInFET) technologii, stejný proces je použit také v případě procesoru A13 Bionic, který pohání modelovou řadu iPhone 13.

Další generace procesorů má ovšem využívat pokročilejší 3nm technologii. Podle aktuálních zpráv má TSMC spustit masovou výrobu již v tomto roce, přičemž prvními klienty se mají stát Apple a Intel. Exkluzivní přístup k této technologii pak oběma společnostem poslouží k upevnění dominantních pozic na trhu. V případě Applu to bude znamenat možnost uvedení nových počítačů s čipsety M2. Z neoficiálních zdrojů již víme, že první vlaštovky se pravděpodobně objeví v červnu na vývojářské konferenci WWDC 2022.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Ještě vyšší výkon a delší výdrž

TSMC v jednom ze svých prohlášení uvádí, že přechod na 3nm výrobní proces přinese 10-15% nárůst výkonu a přibližně o 20-30 % nižší energetickou spotřebu ve srovnání s 5nm procesory. Další dva roky pak bude docházet k optimalizaci, která vyvrcholí přestupem na 2nm čipy. Pokud se neobjeví zásadní překážka, tak jejich masová produkce má odstartovat v průběhu roku 2025. Také v tomto směru lze očekávat, že hlavním odběratelem bude opět Apple.

S ohledem na současný stav je evidentní, že všechny budoucí Macy si udrží status extrémně výkonných strojů. V případě MacBooků se zároveň můžeme těšit na ještě delší výdrž, která se již nyní počítá v řádu desítek hodin. Z toho mimo jiné plyne, že platformu Mac čeká velice slibná budoucnost. Zajímavé bude také sledovat, jak se k věci postaví konkurence, které pomalu a jistě začíná ujíždět vlak.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button