Seriály

Dlouhodobý test QNAP TS-351 #4: mobilní aplikace a možnosti ovládání NASu z iPhonu

Je tomu už nějakých pár týdnů, co mi doma přistálo síťové úložiště QNAP TS-351. S ohledem na komplexnost a široké možnosti využití jsem se rozhodl pro dlouhodobý test, o jehož průběhu se můžete dozvědět formou několikadílného seriálu. Zatímco v minulých dílech jsme si řekli něco o zálohování a uživatelském prostředí QTS, tentokrát se podíváme, jak si NAS vede z pohledu přístupu prostřednictvím mobilních zařízení.

Jak už možná tušíte, řeč bude především o mobilních aplikacích, s nimiž lze QNAP TS-351 obsluhovat a přistupovat k nejdůležitějším funkcím. V prvé řadě je nutné zmínit, že kromě originálního softwaru lze v App Store nalézt několik desítek dalších aplikací od vývojářů třetích stran. Popisovat tu jednu aplikaci po druhé by vydalo na samotný seriál a proto se zaměřím pouze na ty, které se mi v praxi nejvíce osvědčily a dávají mi největší smysl.

Qmanager: NAS pod plnou kontrolou

První aplikací, kterou by neměl přehlédnout žádný uživatel „NASky“ od QNAPu, je rozhodně Qmanager. Jde totiž o velmi užitečný nástroj, s jehož pomocí můžete vzdáleně NAS například vypnout, restartovat či zkontrolovat dostupnost aktualizací. Prostřednictvím aplikace lze také monitorovat všechny systémové prostředky, prohlížet notifikace, případně spravovat úlohy pro stahování dat z internetu.

Qfile: skvělý správce souborů

Qfile je z mého pohledu nejdůležitější aplikací, kterou zároveň používám nejčastěji ze všech. V podstatě jde o souborového správce, který umožňuje pracovat s daty uloženými na NASu. Uživatelské rozhraní aplikace je sice už hodně oldschool, ale to ji neubírá nic z praktičnosti. Základní obrazovku tvoří náhled na kořenový adresář se složkami. Souborový manažer umí prakticky to samé, co jeho desktopová verze.

V praxi tak můžete vytvářet či mazat jednotlivé složky a obecně pracovat se soubory stejným způsobem jako na počítači. Samozřejmě zde nechybí ani možnost nahrávání dat, která máte uložená ve svém telefonu nebo tabletu. To se hodí zejména v momentech, kdy si chcete například překopírovat fotografie z iPhonu na NAS a tím ulevit interní paměti.

Fajn vychytávkou je také integrovaná funkce pro sdílení, kdy aplikace vytvoří odkaz na soubor. Tuto možnost jsem nejčastěji využíval pro sdílení fotek ze společných výletů, kdy kamarádům stačilo poslat odkaz na složku fotografiemi, kteří si je následně mohli pohodlně stáhnout do svých zařízení.

Skrze Qfile můžete soubory také komprimovat, šifrovat či dokonce prohlížet na dalších zařízením skrze protokoly DLNA a AirPlay. V případě videí je k dispozici funkce překódování do optimálního formátu a rozlišení.

Qphoto

Další užitečnou aplikací je Qphoto. Jak už napovídá samotný název, jde o jednoduchý nástroj na prohlížení fotografií uložených na NASu. Qphoto můžete použít také pro zálohování fotografií z vašeho iPhonu na síťové úložiště. Na druhou stranu stejnou funkci nabízí již zmíněná aplikace Qfile. Kromě prohlížení snímků můžete využít i jednoduchý editor, který však umí pouze změnit orientaci fotografie.

Ačkoli to na první pohled vypadá, že Qphoto je jednoúčelová záležitost, ukrývá v sobě ještě jednu zajímavou specialitku. Qphoto totiž disponuje vlastní aplikací fotoaparátu, která umí pořízené fotografie a video okamžitě nahrávat na síťové úložiště. Možná to není funkce, kterou budete využívat každý den, ale rozhodně se najdou případy, kdy ji oceníte.

Aplikace téměř na všechno, co vás napadne

QNAP nabízí i několik aplikací (QVR Pro Client, Vmobile a Vcam) pro správu kamerových systémů, které využívají prostor na síťovém úložišti k archivaci nahraných záznamů. Tím ovšem výčet aplikací ani zdaleka nekončí. Nabídka dále zahrnuje spousty dalších aplikací, mezi nimiž najdete například e-mailového klienta, nástroj na vytváření poznámek či aplikaci pro streamování hudby.

Při pohledu na seznam všech dostupných aplikací se nemůžu ubránit dojmu, že jich je alespoň na můj vkus až zbytečně moc. Řada z nich navíc sdílí stejné funkce, což působí trochu zmatečně. V praxi si člověk po většinu času vystačí se dvěma, maximálně třemi nástroji. Mě se nejvíce osvědčila kombinace aplikací Qfile a Qmanager, které nabízí nejdůležitější nástroje a funkce, k nimž chci mít přístup z mobilního zařízení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button