Dlouhodobý test QNAP TS-351: třídiskový NAS s podporou RAID 5 #1
Síťová úložiště (NAS) si stále častěji nachází cestu do běžných domácností, kde najdou široké možnosti využití. Kromě obligátního zálohování můžou posloužit jako zdroj multimediálního obsahu pro chytrý televizor, sdílený prostor pro rodinná data či jako centrální jednotka kamerového systému. Způsobů, jak NAS začlenit do běžného chodu domácnosti je ovšem mnohem víc, zvlášť když se jedná o tak pokročilé modely, jakým je QNAP TS-351.
QNAP myslí na životní prostředí a NAS dodává v krabici z recyklovaného materiálu
Abychom si QNAP TS-351 proklepli opravdu důkladně, rozhodli jsme se pro dlouhodobý test. V tomto a následujících článcích si postupně rozebereme všechny jeho klíčové funkce a praktické zkušenosti. První díl testu pojmeme v obecném duchu a kromě představení samotného zařízení si povíme něco o tom, proč NAS vůbec chtít.
Co je NAS a proč ho chtít?
NAS je zkratka slov Network Attached Storage, pod nimiž si lze představit něco jako chytré síťové úložiště poskytující přístup k centrálně uloženým datům. Typicky je NAS používán k zálohování počítačů, ale stejně dobře umí posloužit jako privátní cloud, kam můžete ukládat další data a následně k nim přistupovat v podstatě odkudkoli na světě, kde existuje připojení k internetu.
Možná vás nyní napadne otázka, proč zrovna NAS, když k zálohování lze použít mnohem levnější externí disk. Do jisté míry máte pravdu, ale NAS je v mnoha ohledech bezpečnější a pohodlnější řešení. Externí disk se může porouchat, rozbít či dokonce ztratit. Síťové úložiště v tomto směru nabízí zásadně vyšší míru komfortu, která těží z vícediskových systémů a řady bezpečnostních mechanismů.
Na design se tu příliš nehraje, konstrukce je ryze funkční záležitostí. Velký ventilátor na zadní straně je zárukou tichého provozu
NAS je vlastně takový malý počítač s vlastním operačním systémem, který toho umí opravdu hodně. V domácím prostředí umí zastat roli multimediálního centra umožňující vysílat obsah do zařízení podporujících HDMI, Chromecast, AirPlay, Plex, DLNA a mnoho dalších. Další fajn vlastností je sdílení souborů napříč platformami. K datům se tak dostanou naprosto všichni a je úplně jedno, jestli jejich zařízení běží na iOS, Androidu, Windows či macOS. Zásadním benefitem je také bezpečnost, respektive integrovaná ochrana proti online hrozbám, selhání pevných disků a šifrování sdílených svazků i složek.
Recenze QNAP TS-351: velmi slušně vybavený NAS
Teď už ale k hlavnímu aktérovi našeho testu. Tím je síťové úložiště QNAP TS-351, které se chlubí hned několika zajímavými vlastnostmi. V prvé řadě jde o nezvyklou konfiguraci. Zatímco ostatní výrobci mají v nabídce většinu modelů se sudým počtem volných pozic pro pevné disky (HDD), tento kousek nabízí tři volné šachty.
Do kovové klece lze usadit 3 pevné disky. Na základní desce se pak nachází dvojice volný slotů pro M.2 SSD
Tři disky jsou totiž nezbytné minimum pro vytvoření pole typu RAID 5, které využívá plnou kapacitu dvou disků a třetí pro redundaci dat. Zapojením disků do RAID 5 získáte vysoký výkon díky prokládání dat mezi všechny disky a zároveň důležitou ochranu. Pokud jeden z disku vypoví službu, chybějící data se rekonstruují pomocí parity ze zbylých dvou.
Takto vypadá dodávané příslušenství – napájecí adaptér, propojovací kabel, náhradní piny do šuplíků na disky a dva pasivní chladiče pro SSD
Další specialitkou jsou dvě pozice pro M.2 SSD (NVMe / PCIe), které zde plní úlohu akcelerační cache. Zároveň pomáhají zvyšovat výkon při práci s náročnými aplikacemi či procesy, které dokážou využít potenciál rychlých SSD. Pak je tu ještě vlastní technologie Qtier (Qnap auto-tiering), která dokáže automaticky migrovat data na základě toho, jak často k nim přistupujete.
QNAP TS-351 není žádné ořezávátko
Srdcem NASu je dvoujádrový procesor Celeron J1800 (14 nm) s taktem 2,41 až 2,58 GHz a hardwarovou podporou 256bitového šifrování AES. Námi testovaná varianta je dále osazena 2GB operační pamětí, kterou lze uživatelsky rozšířit až na 8 GB.
Co se týče designu, tak zde nečekejte žádné extravagantní pojetí. Jde v podstatě o relativně kompaktní bílou bedničku, na jejíž přední straně se nachází zapínací tlačítko, stavové diody a jedno USB 3.0 pro rychlou zálohu.
Zadní strana je o něco zajímavější a najdeme zde výdech 90mm vetilátoru, HDMI, RJ-45, audio výstup, dvojici USB portů a vstup pro napájení. Dále je zde trojice šroubů, které snadno vyšroubujete například kuchyňským nožem – vyšoupnutím bočnice pak získáte přístup ke vnitřnostem serveru.
Do NASu se dostanete vyšoupnutím bočnice. Poněkud krkolomnější řešení, ovšem v praxi to ničemu nevadí
Klíčovým prvkem je kovová klec pro tři 3,5“ pevné disky – v našem případě půjde o WD Red určené do NASů. Při pohledu na základní desku objevíme i dvě volné pozice pro již zmíněné SSD. Pro potřeby testování jsme zvolil dvojici 128GB „ssdéček“ GIGABYTE M.2 2280 PCIe.
Operační paměť lze snadno vyměnit či rozšířit – QNAP TS-351 podporuje až 8 GB RAM
QNAP TS-351 je možné zakoupit ve dvou verzích, TS-351-2G a TS-351-4G, které od sebe odlišuje pouze velikost operační paměti. Tu naštěstí není problém vyměnit například za dvojici 4GB modulů – server tak může mít až 8 GB RAM.
3, 2, 1, zapínáme!
Po nainstalování disků a připojení serveru k domácí síti už stačí pouze zmáčknout zapínací tlačítko a přejít k základní konfiguraci. Ta nevyžaduje žádné speciální dovednosti a pokud funguje vše jak má, zvládne ji i běžný uživatel. Můj první krok vedl na stránku install.qnap.com, kde jsem vyplnil Cloud Key vytištěný na samolepce, jenž naleznete na boční straně NASu. Využít můžete také QR kód, který vás automaticky přesměruje na výše uvedenou stránku a předvyplní kód – ano, NAS můžete nastavit přímo z mobilní telefonu. Jakmile proběhne nalezení serveru v domácí síti, lze se pustit do samotné konfigurace.
Základní konfiguraci NASu zvládne i běžný uživatel
Průvodce instalací je velmi pěkně zpracovaný, všechny důležité položky jsou navíc doplněny o podrobné vysvětlivky
QNAP TS-351 s třemi HDD nabízí možnost vytvoření pole RAID 5
Prvotní konfigurace NASu je doslova otázkou několika málo minut
Průvodce instalací je velmi pěkně zpracovaný a všechny důležité volby jsou navíc doplněny o podrobné vysvětlivky. Během prvotního nastavení budete vyzvání, abyste vybrali požadovaný RAID, typ svazku, nastavili heslo a časové pásmo. Důležitým krokem je také volba operačních systémů, které budou k NASu přistupovat. Jakmile dokončíte nastavení, objeví se ještě pobídka aktualizaci na nejnovější verzi rozhraní QTS. A to je celé! Konfigurace NASu je velmi intuitivní a přímočarou záležitostí, za což si QNAP zaslouží rozhodně pochvalu.
Velmi zajímavou funkcí je SSD cache, která dokáže urychlit zápis a čtení dat na NASu
Pokud máte hotovo, můžete se pustit do instalace aplikací a objevování dalších funkcí, kterými tento NAS doslova přetéká. O tom si ale povíme až v dalším článku.
Tohle vypadá hodně zajímavě! Pěkný článek.
Dá se někde koupit QNAP už přímo s disky?
Dobrý den,
naprosto souhlasím, tento model NAS je velmi zajímavým kouskem. 🙂 Set s disky jsem nikde zatím neviděl, ale z vlastní zkušenosti můžu doporučit HDD Western Digital z řady RED, které jsou přímo určené do NASů. Co se týče SSD, tak zde opět doporučím modely uvedené v článku, tj. GIGABYTE M.2 2280 PCIe, které v tomto NASu fungují bezchybně.
Paráda.
A kouknul jsem například do Alzy a na webu jsem našel verze s disky, ale nejednalo se o TS-351, nýbrž TS-328 a myslím, že i TS-228A, takže i tak dobrý 😉