Novinky

Divadlo Steva Jobse získalo prestižní inženýrské ocenění. Je ukázkou stavitelského pokroku

Institut strukturálního inženýrství udělil divadlu Steva Jobse v Apple Parku ocenění za strukturální umění.

Podle institutu je kategorie, ve které divadlo získalo ocenění, o přeměňování věcí obyčejných na neobyčejné. Institut ocenil především způsob, jakým byly kabely a trubky vedoucí mezi střechou a budovou „přeměněny na neviditelné“.

Tento pavilon je největší konstrukcí na světě, která vypadá, jako by byla kompletně postavena ze skla. Kruhová střecha má průměr 47 metrů, je z uhlíkového vlákna a zároveň největší svého druhu. Pro úplnost je vhodné dodat, že se sestává z celkem 44 panelů. Další zajímavostí je, že 80 tun vážící kotouč leží na skleněném cylindru (s výškou 7 metrů) bez jakékoli další opory.

Divadlo Steva Jobse ukazuje stavitelský pokrok skleněných staveb

Budova vzbuzuje skutečně dojem, že mezi podlahou a stropem není nic jiného než sklo. Podle institutu blízký vztah Applu a strukturálním designerem Eckersley O’Callaghanem umožnil předvést pokrok v oblasti skleněných objektů.

Divadlo Steva Jobse se nachází v areálu sídla firmy Apple nazývaného Apple Park či Apple Campus 2, který leží ve státě Kalifornia na západním pobřeží Spojených států amerických. Apple Park byl budován v letech 2014-2017 a jedná se o kruhový areál, který se rozkládá na 71 hektarech a z 80 procent je tvořen zelení speciálně uzpůsobenou proti kalifornským suchům. Na 260 000 metrech čtverečních zde pracuje 12 000 zaměstnanců.

Minulý rok byl na toto ocenění doporučen Kunming pavilon Applu v Číně.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button