NovinkyZ historie Apple

Disketové jednotky pro Apple II a jeho modifikace

Tento článek vás seznámí s několika disketovými jednotkami provázející nejrůznější modifikace počítače Apple II.

Disk II (A2M0003)

Disk II je první jablečnou disketovou jednotkou nahrazující kazety s magnetickou páskou a využívající 5.25″ diskety o kapacitě dat 140KB. Připojení k Apple II se provádělo přes plochý kabel do karty vsunuté do jednoho z rozšiřujících slotů počítače. Jednotka, jejíž kryt byl vyroben z kovu, sloužila jak k zápisu tak i ke čtení dat. Rozhraní, které vytvořil Steve Wozniak se stalo špičkou inženýrského designu. Ostatní ovladače byly zaplněny velkým množstvím čipů pro synchronizaci I/O s rotací disku, nastavení příslušné stopy a kodování dat na magnetické pulzy, ovšem ovladač jednotky Disk II se pyšnil pouze několika málo čipy, přičemž práci zbývajících hravě zvládal Apple DOS. Wozniak tak navrhl rychlou, tichou, odolnou a levnou jednotku za cenu $600. Jednotka byla kompatibilní s počítači Apple II, II+, IIe. Pevná kovová konstrukce těchto mechanik umožňovala nést monitor (při použití dvojice jednotek rozložených vedle sebe).

       

 

 

 

 

 

 

UniDisk 5.25 (A9M0104)

Jednotka UniDisk 5.25 nahradila předchozí model Disk II. Novinkou bylo připojení k počítači prostřednictvím 19-ti pinového konektoru pracujícího s Apple Card Disk Drive, a konstrukce vyrobená z plastu. Tento model sebou též přinesl možnost propojit dvojici těchto mechanik prostřednictvím 19-ti pinového kabelu. Jednotka využívala stejné diskety jako jednotka předchozí, tedy Disk II. UniDisk byla kompatibilní s těmito počítači: Apple II, II+, IIe, IIc, IIc+, IIGS

 

 

 

 

 

DuoDisk (A9M0108)

Jak je z obrázku patrné, jedná se o dvojici UniDiskových jednotek spojených v jeden pevný celek. Tato jednotka využívala oddělitelný kabel. Technické parametry jsou shodné jako u UniDisk 5.25. Kompatibilními počítači jsou Apple II, Apple II+ a IIe.

 

 

 

 

Apple 5.25 Drive (A9M0107)

Tato jednotka se stala nástupcem modelu UniDisk 5.25. Všeobecně platí, že jsou tyto dvě jednotky zaměnitelné. Technické parametry, včetně výčtu kompatibilních počítačů zůstavají stejné jako u modelu UniDisk.

 

 

 

 

 

 

Disk IIc (A2M4050)

Tato stylová jednotka byla uvolněna v roce 1984 společně s modelem počítače Apple IIc, po kterém následovala jeho design. Technické parametry, včetně podporovaných počítačů, zůstaly shodné s modelem UniDisk 5.25.

 

 

 

 

 

 

UniDisk 3.5 (A2M2053)

Poslední model, se kterým se dnes seznámíme, je UniDisk 3.5, jehož název vypovídá o rozměru podporovaných disket s kapacitou 400K a 800K. Tato jednotka, stejně jako většina předchozích modelů, využívala 19-ti pinový konektor, jehož prostřednictvím bylo možno propojit dvojici těchto mechanik.

 

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button