Články

Designér Applu se rozhodl k pátému výročí Apple Watch prozradit několik zákulisních informací z vývoje

Na úvod bych rád zmínil, že v době uvedení první generace Apple Watch jsem patřil ke skupině uživatelů, kteří v nich viděli nepříliš smysluplnou hračku. Byl to pro mě jen další gadget, který nic zásadního nepřináší a v podstatě jde pouze o dedikovanou notifikační lištu iPhonu, která nic zásadního neumí. A přesto jsem si je koupil, používal, prodal a koupil další generaci. Takto jsem pokračoval až k Apple Watch Series 5, které sundavám pouze na noc.

Apple Watch Series 5
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

S postupným vývojem hardwaru a softwaru se totiž Apple Watch začaly dramaticky měnit. Už to nebyly pouze další chytré hodinky, které měl Huawei, Samsung či Motorola. Z Apple Watch se totiž stala ta nejosobnější elektronika, kterou můžeme používat. Kromě obligátní agendy zahrnující komunikační prostředky, kalendář či informace o počasí nabízí ještě další řadu funkcí spojených s hlídáním našeho zdraví. 

Unikátní sonda do vývoje Apple Watch

Za optimálních podmínek vás upozorní na srdeční choroby, infarkt, zavolají pomoc když upadnete, nebo vás pobídnou k pohybu, když se moc nehýbete. Apple Watch mohou být vaše asistentka bez nároku na měsíční výplatu, sportovní kouč a strážný anděl v jednom. V jednom malém kousku elektroniky, jehož původní verze se objevila před pěti lety.

Apple Watch Series 5
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pětileté výročí je dostatečný argument k tomu, aby se člověk ohlédl a zhodnotil své úsilí. A přesně to také udělal Imran Caudhri, který v Applu strávil přes 20 let a pomáhal vytvářet produkty, jako iPhone, iPad a Apple Watch.

Zdroj: Imran Chaudhri

Chaudhri opustil Apple v roce 2017 a aktuálně pracuje na tajuplném projektu Human, o kterém toho víme stejně asi jako o konci vesmíru. Zpět ale k meritu věci. Dnes již bývalý produktový inženýr Applu zveřejnil na svém Twitteru několik zajímavých podrobností spojených s vývojem Apple Watch. První vzpomínka nese podobu fotografie, na které se nachází Chaudriho tým v den spuštění projektu Apple Watch.

Zdroj: Imran Chaudhri

Výše přiložený snímek zachycuje původní náčrty domovské obrazovky ve watchOS. Další zmínka se týká funkce Digital Touch, která umožňuje posílat tlukot vašeho srdce dalším uživatelům. V Applu dostala tato funkce interní název E.T., což vyjadřovalo anglickou zkratku pro Electronic Touch.

Apple Watch Series 5
Zdroj: Český Mac (autor fotografie: Richard Streit)

Inspirací byly hodinky astronautů z mise Apollo

Zajímavé je také krátké video, kde si můžeme prohlédnout první prototyp řemínku, který Chaudhri používal s iPod nano 6. generace. Jako inspirace pro tento typ pásku posloužily hodinky speedmaster, které nosily astronauti z mise Apollo.

Chaundhri také prozradil, že například solární ciferník vytvořil proto, aby pomohl muslimům při Ramadánu a zároveň lidem připomněl, jak jsou slunce a čas navzájem propojeny.

Jde sice o drobnou sondu do vývoje Apple Watch, ale za to velmi pěkně ukazuje, jak Apple o svých produktech přemýšlí. V mnoha směrech jde o unikátní přístupy, kde hrají roli nejen technická řešení, ale velká pozornost se věnuje také tomu, aby finální produkt měl v jistém slova smyslu lidskou tvář a dokázal uživatelům nabídnout přidanou hodnotu. Možná to bude znít jako klišé, ale přesně tohle odlišuje Apple od ostatní konkurence, která mnohdy zapomíná, že technologie nejsou pouze o papírových parametrech. Mnohem důležitější je totiž uživatelský prožitek, který ve finále vždy a o všem rozhoduje.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close