Recenze

Recenze Apple Watch Series 5: skoro dokonalé chytré hodinky

Pokud bych měl Apple Watch Series 5 ohodnotit co nejstručněji, jde říct pouze jediné: jsou to zkrátka Apple Watch. To samé lze říci o novém iPhone 11 Pro, iPadu a vlastně o všech produktech ze stáje Applu. Jde v podstatě o známku toho, že zařízení od Applu jako taková se příliš nemění, vždy od nich dostanete co očekáváte a pokaždé udělají přesně to, co od nich chcete. Konzistentnost je základním rysem Applu a jinak tomu není ani u jeho nejnovějších chytrých hodinek. Pojďme se tedy podívat, co to znamená v praxi.

Design a konstrukce: prostě Apple Watch

Aby bylo jasno, Apple Watch Series 5 vypadají téměř identicky jako předchozí model. Zda je to dobře či špatně ponechme chvíli stranou. Důležité je zmínit, že na výběr máte ze dvou velikostí pouzder – 40 a 44 milimetrů. Pokud nejste zástupcem něžnější části publika s vážně tenkým zápěstím, na menší variantu rovnou zapomeňte; hned vysvětlím proč. Větší 44mm verze má rozměry 44 x 38 x 10,7 mm, takže je příjemně kompaktní a na běžném zápěstí nebude vypadat nikterak mohutně.

Apple Watch Series 5

S tím zároveň dostanete i větší displej, který kryje odolné sklíčko Ion-X. To sice nenabízí takovou míru ochrany jako safír, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že nějaké to klepnutí o futra dveří přežije bez úhony. Samotné pouzdro je vyrobeno z hliníku, respektive jeho slitiny, kterou Apple používá již řadu let.

Pro prémiovky z titanu a keramiky budete muset do zahraničí

Pro úplnost je vhodné dodat, že Apple Watch Series 5 lze mít také s ocelovým, titanovým a keramickým pouzdrem. Má to ovšem jeden zásadní háček. Tyto verze Apple vyrábí pouze ve variantě s e-SIM, kterou žádný z tuzemských operátorů nepodporuje – škoda. To je zároveň důvod, proč Apple na našem trhu nabízí pouze hliníkovou variantu. Pokud tedy máte zálusk na některou z těchto prémiovek, nezbude vám nic jiného, než si pro ně zajet třeba do sousedního Německa. Počítejte ovšem s tím, že e-SIM vám fungovat nebude.

Apple Watch Series 5

Spodní strana je z keramiky a safírového křišťálu, pod nímž se nachází fotodiody pro měření tepové frekvence. Levý bok okupuje výdech hlasitého reproduktoru. Ten podává na dané poměry velmi slušné výsledky a například při hlasových hovorech nebudete mít problém slyšet druhou stranu. Stačí ovšem zamířit do mírně hlučnějšího prostředí a brzy narazíte na jeho limity. Na protilehlé straně se nachází mikrofon a multifunkční tlačítko. Jedním stiskem vyvoláte dock s nejpoužívanějšími aplikacemi, dvojitým stiskem Apple Pay a dlouhým podržením nabídku pro vypnutí či zahájení SOS hovoru.

Apple Watch Series 5

Vypiplané do posledního detailu

Speciální pozornost si ovšem zaslouží digitální korunka s haptickou odezvou. Při jejím otáčením se vám dostane věrného pocitu mechanického přeskakování, které je doplněno jemnými zvuky z reproduktoru. Jde sice o drobnost, ale Apple ji má vymazlenou k absolutní dokonalosti. Zároveň je s podivem, kolik technologií se podařilo vměstnat do něčeho tak titěrného. Korunku můžete mačkat, otáčet a díky speciálnímu senzoru ji využijete také při měření EKG.

Apple Watch Series 5

Po konstrukční stránce nelze Apple Watch Series 5 prakticky nic vytknout. Nosí se příjemně, velké jsou tak akorát a designově hrají na neutrální notu. Je fajn vědět, že Apple myslí také na lidi, co hodinky nosí na pravé ruce. V nastavení stačí vybrat, že Apple Watch máte na opačném zápěstí a vše ostatní se tomu okamžitě přizpůsobí.

Apple Watch Series 5

Jestli mě na Apple Watch něco opravdu baví, tak je to možnost jejich přizpůsobení. V éře před Apple Watch jsem měl jedny hodinky do práce a druhé na sport. Tohle s Apple Watch odpadá. Díky chytrému mechanismu je výměna řemínku otázkou několika vteřin. Nabídka těch náhradních je už natolik pestrá, že vybrat si můžete téměř jakýkoli materiál či barvu. Pak je tady ještě zásoba ciferníků a nespočet jejich kombinací. V praxi tak není problém si Apple Watch sladit třeba s košilí nebo klidně tkaničkami od bot. Záležet bude pouze na vás a vašem aktuálním rozpoložení.

AlwaysOn displej je fajn, ale zároveň tak trochu na nic

Největší novinkou u Apple Watch Series 5 je funkce AlwaysOn, česky řečeno stále zapnutý displej. Apple nám při zářijové premiéře poutavě vysvětloval, kolik ho tahle vychytávka stála úsilí. Musel kvůli tomu vyvinout speciální technologii, která dynamicky mění obnovovací frekvenci displeje v rozmezí od 1 do 60 Hz. Celá tahle magie staví na displeji LTPO (nízkoteplotní polykrystalický oxid), což je prakticky další poddruh OLED.

Apple Watch Series 5

Dále tu jsou speciální ovladače, integrované obvody spravující napájení a nový snímač okolního světla. Popravdě řečeno to vlastně není vůbec nic, čemu byste měli rozumět. Stačí vám vědět jediná věc – Apple Watch Series 5 můžou mít stále zapnutý displej. Když se na něj zrovna nedíváte, displej trochu pohasne, případně poupraví vzhled ciferníku tak, aby spotřebovával co nejméně energie. To je vše.

No a jak to funguje v praxi? Překvapivě špatně. Můj běžný den začíná před sedmou ráno a končí kolem půlnoci. S aktivním AlwaysOn odkládám hodinky na nabíječku se zbývajícími 25-30 % kapacity. Možná vám to nepřijde jako tragédie, ale je tu ještě jedna drobnost. Bavíme se totiž o scénáři bez měření sportovních aktivit. Pokud tedy patříte alespoň mezi trochu aktivnější jedince, co si po práci rádi vyrazí na kolo nebo zaběhat, budete s výdrž na hraně.

Apple Watch Series 5

Zobrazovací schopnosti displeje nemají chybu

Jestli máte vyloženě sportovního ducha, funkci AlwaysOn rovnou vypněte, nebo se smiřte s citelně nižší výdrží během měření časově náročných aktivit. Co se týče zobrazovacích schopností displeje, tak zde nelze mít sebemenší výtku. Svítivost panelu činí až 1000 nitů, takže je perfektně čitelný za všech podmínek. Problém není ani s rozlišením (448 x 368 px), které mu propůjčuje příkladnou jemnost.

Apple Watch Series 5

Pokud jde o výdrž, tak už možná tušíte, že bude hodně záležet na tom, zda budete používat funkci AlwaysOn. Se stále zapnutým displejem počítejte maximálně s jedním dnem. Pokud AlwaysOn oželíte, s trochou snahy se dostanete na dva dny běžného provozu. Apple Watch Series 5 dobijete z 0 na 100 % za necelé dvě hodiny. Je pouze škoda, že k dobíjení nemůžete použít konvenční bezdrátové Qi nabíječky.

Apple Watch Series 5 a watchOS 6: symbióza hardwaru a softwaru

Pokud vlastníte jakékoli zařízení od Applu, pravděpodobně jste už pochopili, že hlavní benefit jablečných produktů spočívá s symbióze mezi hardwarem a softwarem. Jinak tomu není ani v případě Apple Watch Series 5. Hodinky pohání dvoujádrový čipset Apple S5 (64-bit), jehož výkon je pro potřeby hodinek více než dostatečný. Všechny animace i přechody mezi nabídkami jsou ukázkově plynulé.

Apple Watch Series 5

Skutečná síla se ovšem ukrývá v samotném operačním systému watchOS 6, který doslova přetéká funkcemi. Již nabídka nativních aplikací je slušnou náloží, co vás dokáže zabavit na hodně dlouhou dobu. A když už vás to začne nudit, stačí otevřít App Store a stáhnout si některou z tisíců dalších aplikací, které jsou na míru šité Apple Watch.

Apple Watch Series 5

To je zkrátka něco, co může konkurence Applu závidět. Zatímco Wear OS od Googlu čeká na svůj restart a Samsung se stále hledá se svým systémem Tizen, Apple se těší z neutuchající obliby u vývojářů třetích stran.

Apple Watch Series 5 a měření sportovních aktivit

S tím přímo souvisí další část recenze, v níž se chci věnovat funkcím zaměřeným na monitorování sportovních aktivit. Součástí watchOS 6 je nativní aplikace Cvičení, která zahrnuje podporu pro několik desítek sportů. Pokud mezi nimi nenajdete ten svůj, není nic snazšího, než si stáhnout jinou aplikaci. V každém případě můžete počítat s podrobnými statistikami, které ocení hobby sportovci i profesionálové. Samozřejmě zde nechybí již klasické motivační pobídky, jimiž se vás hodinky snaží donutit k vyšší míře pohybu.

Opomenout nelze ani sadu doprovodných aplikací zaměřených na zdraví uživatele. Jedna z nich se snaží chránit váš sluch prostřednictvím mikrofonu. Pokud hodinky zaregistrují kontinuální hluk v rizikové výši, upozorní vás na to formou notifikace. Další aplikace nese název Sledování cyklu a jak už možná tušíte, je určena ženskému pohlaví. Díky ní mohou hodinky upozorňovat na nadcházející menstruaci a plodné dny. Uživatelky ji mohou zároveň používat jako menstruační deník a zapisovat do něj nejrůznější údaje.

Skauti budou mít z Apple Watch Series 5 radost

Další novinkou Apple Watch Series 5 je kompas. Pokud chodíte do Skautu nebo si ujíždíte na technikách přežití, určitě budete mít radost. Nás ostatní může těšit fakt, že díky kompasu uvidíte v mapách směr jakým se díváte. Je to sice opět drobnost, ale v praxi ji o to více oceníte. Pak je tu ještě příslib do budoucna, respektive další možnost pro vývojáře třetích stran.

Apple Watch Series 5

Recenze Apple Watch Series 5: skoro dokonalé chytré hodinky

Apple Watch Series 5 jsou jednoznačně nejlepší chytré hodinky, které si můžete aktuálně koupit. U konkurence možná dostanete větší displej, delší výdrž a jiný než hranatý design, ale o to tady vůbec nejde. Síla Apple Watch stojí na operačním systému watchOS 6, který je propracovaný do posledního detailu. Nového uživatele překvapí nálož nativních aplikací, jako jsou připomínky, hlasové poznámky, měření EKG a spousty dalších. Opomenout nelze ani možnost stahování aplikací třetích stran, kterých je nepřeberné množství. Sluší se ovšem dodat, že jde o společného jmenovatele také pro Apple Watch Series 4. Tímto oslím můstkem se dostávám k tomu, že pokud máte loňský model, Apple vám tentokrát nedal příliš důvodů k přechodu.

Apple Watch Series 5

V podstatě největší novinkou je diskutabilní funkce AlwaysOn. Majitelé Apple Watch Series 3 těch důvodů mají více a zde se rozhodně vyplatí přemýšlet o výměně. Za největší prohřešek Apple Watch Series 5 považuji výdrž, která je stejná jako u předešlého modelu. Ba co víc, s nově přidanou funkcí stále zapnutého displeje je vlastně ještě horší – záleží tedy, z jakého úhlu pohledu se na tuto problematiku díváte.

Když chcete první třídu

Pokud budu na Apple Watch Series 5 pohlížet jako na dalšího zástupce ze segmentu chytrých hodinek, nemá prakticky žádnou konkurenci. Stačí se totiž podívat na ostatní platformy a okamžitě vám bude jasné, kam tím mířím.

Apple Watch Series 5

Je to jako když se rozhodujete, jestli na dovolenou pojedete autem, nebo zvolíte letadlo. V obou případech se dostanete do cíle, ale za značně rozdílných podmínek. Autem to bude možná levnější, ale bude to trvat věčnost a nejspíš si u toho zaděláte na zapařený zadek. Letenka vyjde dráž, ale během cesty se můžete opít šampaňským, podívat se na film a když budete mít štěstí, ještě si zaflirtujete s letuškou. Je to zkrátka o příjemných zážitcích, kterých se vám s Apple Watch Series 5 dostane jednoznačně nejvíc. K dokonalosti sice mají ještě daleko, ale alespoň máme dál o čem snít.

Apple Watch Series 5

8

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Výdrž

7.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • dílenské zpracování
  • sportovní a zdravotní funkce (EKG)
  • špičkový displej
  • odladěný watchOS 6
  • vodotěsná konstrukce

Mínusy

  • slabá výdrž se zapnutým AlwaysOn
  • pro někoho vyšší cena
  • nabíjení pouze s orig. nabíječkou

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button