Novinky

Desetitisíce Maců je napadeno záhadným malwarem Silver Sparrow. Podle expertů jde o vážnou hrozbu

Mezi uživateli Applu již dlouhé roky koluje mýtus, že operační systém macOS je do značné míry imunní vůči virům a dalšímu škodlivému softwaru. Pochopitelně jde o nesmyslné domněnky, které těží z toho, že Macy nejsou primárním cílem hackerů, kteří se daleko radši soustředí na zranitelnější Windows. Příkladem za všechny je nedávno objevený mallware Silver Sparrow, na který upozornili vědci ze společností Red Canary a Malwarebytes.

Pátrání odhalilo, že Silver Sparrow běží na téměř 30 000 počítačů Mac ve více než 150 zemích světa. Malware je v mnoha ohledech velikou záhadou, jelikož nikdo zatím nezjistil, co je jeho skutečným úkolem. Kód softwaru dokonce obsahuje mechanismy pro sebezničení, které mají zajistit kompletní odstranění z počítače bez zanechání jakýchkoli stop.

Zdroj: Unsplash

Na mallwaru je zajímavé také to, že jej vědci objevili jak ve verzi určenou pro počítače s Intel procesory, tak i variantě nativně běžící na Macích s čipsetem M1. To je poměrně zásadní informace, jelikož Macy s M1 jsou velmi čerstvou platformou s minimem známých zranitelností.

Důležité je také dodat, že Apple na riziko spojené s nově obeveným malwarem již stihl zareagovat zrušením binárních souborů, což má uživatelům zabránit v tom, aby si malware omylem nenainstalovali na svůj počítač. O Silver Sparrow se ví také to, že po spuštění kontaktuje řídící servery. Jeho hlavní účel se ovšem odkrýt nepodařilo.

Software se chová velmi tiše a krom již zmíněného volání na servery nezpůsobuje žádné škody. Podle odborníků jde o velmi vážnou hrozbu, jelikož přechod Applu na vlastní procesory může hackerům otevřít nová vrátka pro infikování jablečných počítačů škodlivým softwarem. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close