AktualityMacNovinkyPoradnaTipy a trikyZačínáme s Macem

Deset tipů na nejpoužívanější klávesové zkratky v OS X

Klávesové zkratky patří mezi užitečné pomocníky při práci na počítači. Nejen že ušetří spousty času, ale v mnoha případech jsou daleko efektivnější, než klasické ovládání za pomoci myši. Námi doporučené zkratky jsou těmi nejpoužívanějšími v systému OS X a každý správný uživatel by je měl znát. Po jejich zažití do paměti se pro vás stane práce s počítačem daleko snadnější.

Mac-OS-X-Keyboard-1024x474

Command + Q (ukončení aplikace)

Přeběhlíci z Windows jsou zvyklí, že po kliknutí na křížek dojde k ukončení aplikace. Na OS X však toto tlačítko slouží pouze k zavření aktivního okna, přičemž program je stále spuštěný. Aby došlo v OS X k opravdovému ukončení, je nutné kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace a zde zvolit nabídku „zavřít aplikaci”. Tento postup je ovšem zdlouhavý a proto je daleko jednoduší použít zkratku Cmd + Q, která zmíněnou akci provede v mžiku oka.

Command + W, Command + Alt + W (zavření oken)

První z dvojice klávesových zkratek zavírá okno aktivní aplikace, kterou používáte. Druhá trojkombinace pro změnu uzavře všechna okna aktivního programu.

Command + T (nový panel)

Tuto klávesovou zkratku si zamilujete v kombinaci s internetovým prohlížečem. Je jedno, jestli používáte nativní Safari či Chrome, v obou aplikacích funguje bezchybně.

Command + Tab, Command + Shift + Tab (přepínání aplikací)

Tato klávesová zkratka funguje snad ve všech operačních systémech. Po její aktivace se zobrazí náhled spuštěných aplikací a zvýraznění zvolené položky. Pokud sáhnete po trojkombinaci (Cmd + Shift + Tab) změní se pouze směr procházení otevřených aplikací.

Command + X, Command + C, Command + V (vyjmutí, kopírování, vložení)

Zde asi není třeba dlouhého komentáře. První zkratkou vyjmete označený obsah, druhou kombinací kopírujete text a poslední dvojhmat vloží obsah uložený ve schránce. Tento tip zná asi drtivé procento uživatelů, nicméně ve výčtu nejpoužívanějších zkratek jednoduše nemohl chybět.

Command + F (vyhledávání)

Znáte to, napíšete dlouhý text a pak si vzpomenete, že potřebujete upravit jeho část. Vzhledem k velikosti je těžké se zorientovat a právě zde přichází moment pro Cmd + F. Po vyvolání se objeví jednoduché okno, do kterého stačí napsat hledaný výraz a potvrdit. Následně se v textu zvýrazní hledané slovo či spojení.

Command + Shift + 3, Command + Shift + 4 (printscreen / snímek obrazovky)

Máme tu další nejpoužívanější zkratku pro OS X, která slouží v případech, kdy chcete zachytit obsah na vašem monitoru. První trojhmat „vyfotí” kompletní obrazovku vašeho počítače. V případě Cmd + Shift + 4 se místo kurzoru myši objeví zaměřovací terč s jehož pomocí ohraničíte konkrétní prostor pro vybranou část.

Command + Shift + A, Command + Shift + D, Command + Shift + U, Command + Shift + U, Command + Shift + H (Klávesové zkratky pro Finder)

Finder je souborový prohlížeč v jehož prostředí se vám dřív nebo později hodí výše uvedené klávesové zkratky. V tomto případě stačí mít na paměti, že kombinace s písmenem A zobrazí složku se zástupci nainstalovaných aplikaci, D (desktop) zobrazí plochu, U slouží pro přechod na výběr utilit a H (home) vás nasměruje do výchozího bodu na pevném disku.

Command + Alt + Esc (vynucené ukončení programu)

Ačkoliv je OS X považován za jeden z nejstabilnějších operačních systémů, časem bezpochyby narazíte na situaci, kdy aplikace přestane odpovídat a nezafunguje klasické ukončení programu. Naštěstí tu mám zkratku Cmd + Alt + Esc, která otevře okno se spuštěnými aplikacemi a na vás už je pouze vybrat viníka a kliknout na tlačítko „Vynutit ukončení”.

Command + H, Command + Alt + H

Asi každý z nás občas potřebuje narychlo skrýt, co se děje na monitoru jeho počítače. Je jedno, jestli potřebujete skrýt před přítelkyní okno prohlížeče s výběru dárku k výročí, nebo zamaskovat „lelkování” v práci. Obě zkratky je jednoduše dobré znát. Cmd + H nechá zmizet právě aktivní program a kombinace Cmd + Alt + H skryje všechny ostatní okna spuštěných aplikací.

Doufáme, že se vám náš výběr klávesových zkratek pro OS X líbil a minimálně jednu z nich se naučíte používat. Pokud máte jinou oblíbenou zkratku, podělte se o ní v diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Mám dotaz jak je to s kopírováním – je to výhradně přes cmd+c ?
    varianta jako v Linuxu jen “označit” nelze ?
    Jinak bych přidal ještě jednu skvělou zkratku cmd + delete.
    A zároveň se optám lze mazat přímo bez mezikoše ?

  2. Ještě bych přidal Command + space (mezerník) pro aktivaci Spotlight a Option + Command + D pro skrytí / zobrazení Docku 🙂 a také Ctr + Tab (a Shift + Ctrl + Tab) pro přepínání panelů v Safari.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button