Novinky

Dechberoucí čísla z Applu: zaměstnává 123 tisíc lidí a na vývoj ročně vynaloží 14 miliard dolarů

Applu na konci září skončil další fiskální rok. Kromě hospodářských výsledků za uplynulé období musí kalifornská společnost úřadům poskytnout množství dalších údajů vypovídajících o kondici a stavu firmy. Jedním z těchto dokumentů je také 72stránková zpráva, kterou Applu připravil pro americkou komisi pro kontrolu cenných papírů.

Z této zprávy například vyplývá, že Apple na konci tohoto období zaměstnával o 9 tisíc pracovníků více než před rokem. Celkově tak pro společnost pracuje 123 tisíc lidí. Dokument také odhaluje, kolik prostředků vydala cupertinská společnost na výzkum a vývoj. Zatímco loni Apple za vývoj nových produktů utratil 11 miliard dolarů, letos tato částka dokonce ještě povyrostla na 14,2 miliardy dolarů, což po přepočtu na českou korunu představuje 312 miliard. Jen pro srovnání – z českého státního rozpočtu odchází na vědu ročně asi jen osmina této částky.

Dosáhl iPhonu svého vrcholu? Apple už nechce prozrazovat, kolik jich prodal

Dechberoucí je také výměra kanceláří, ve kterých Apple úřaduje. Společnost přímo vlastní 1,5 milionů metrů čtverečních kancelářských prostor a další více než dva miliony si pronajímá. Jedno z mála čísel, které se naopak zmenšuje, je počet akcionářů. Zatímco loni jich bylo 25 333, letos podíly Applu vlastnilo už jen 23 700 osob a organizací. Celkový počet akcií přesahuje čtyři miliardy, z čehož přibližně jeden milion vlastní šéf Applu Tim Cook.

Zdroj
MacRumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. A jak jim to šlape. 3/4 lidí jsou chudíci šikmoocí nezletilí dělající za 2 doláče denně. 😀 Ale to je většina globálních elektronických firem.

    1. neřekl bych že ti jsou v tomto čísle zahrnutí. Firmy co pro Apple vyrábí v asii mají svoje zaměstnance/otroky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button