Novinky

Dosáhl iPhonu svého vrcholu? Apple už nechce prozrazovat, kolik jich prodal

Každý čtvrtrok Apple s velkou slávou oznamuje své finanční výsledky, jejichž neodmyslitelnou součástí byla také informace o tom, kolik iPhonů v uplynulých třech měsících našlo svého nového majitele. Právě prodej jablečného smartphonu je totiž pro jeho výrobce stěžejním údajem, od něhož se odvíjí kondice celé společnosti. Nyní se však Apple rozhodl, že nadále už nebude jakákoliv čísla zveřejňovat. Kromě iPhonu už se nedozvíme přesné údaje o prodejích žádného z Apple produktů.

Trh na překvapivou zprávou reagoval poměrně výrazným poklesem hodnoty akcií Applu až o 7 procent, což vyústilo v dočasný propad celkové hodnoty společnosti pod hranici jeden bilion dolarů. Konec zveřejňování čísel je totiž předvěstí jediného. Apple už sám tuší, že trh je chytrými telefony přesycen. Inovace navíc zpravidla nejsou tak zásadní, aby si uživatelé kupovali nový iPhone každý rok. V zemích západního světa už Applu nezbývá nic jiného než sázet právě na uživatele, kteří upgradují na lepší model. Jinak se úroveň adopce mezi lidmi posunula velmi blízko ke svému potenciálů. V zemích rozvojového světa navíc Apple musí čelit dravé konkurenci zejména z řad asijských výrobců, u kterých to vypadá že se v posledních letech staly hlavními tahouny inovací.

Test výkonu nového iPadu Pro ukázal, že dokáže konkurovat těm nejnabušenějším počítačům

Lepší už to asi nebude

Posouvat prodejní rekord stále výše se tak za daných okolností zdá jako čím dál složitější úkol. Z tohoto důvodu Apple očekává, že prodeje iPhonů budou v lepším případě stagnovat, a proto už přesné výsledky nechce oznamovat. Ačkoliv už se oficiální údaje o počtu prodaných přístrojů nedozvíme, neznamená to, že tato čísla zůstanou záhadou. Analytické společnosti a nejrůznější experti totiž vedou vlastní statistiky, které se také dají považovat za důvěryhodné.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button