Novinky

Daň za spor mezi Applem a Qualcommem: letošní iPhony dostanou pomalejší LTE modemy

iPhone by měl být vzhledem ke své sebevědomé cenovce přehlídkou toho nejlepšího, co lze do malého těla smartphonu vměstnat. Apple tuto praxi roky dokazuje například v oblasti procesorů, které v mobilním světě nemají konkurenci. V jednom aspektu by ovšem příští iPhone tak výkonný být nemusel. Díky sporu mezi Applem a Qualcommem totiž příští jablečný smartphone nejspíše přijde o špičkový LTE modem z dílny Qualcommu a Apple jej bude muset nahradit dílem z produkce jiného výrobce 

Apple má samozřejmě více možností, jak si LTE čipy obstarat. Žádný výrobce však momentálně nenabízí tak rychlý modem, jako právě Qualcomm. Každé řešení tak bude svým způsobem kompromis. Jako nejpravděpodobnější dodavatel LTE čipů pro iPhony, které se představí už za několik týdnů, se jeví společnost Intel. Rozdíl mezi modemem od Qualcommu a Intelu je přitom značný. Oba výrobci totiž v současné době tyto díly dodávají pro momentálně prodávané iPhony a mnohé testy ukazují, že jablečné smartphony osazené čipem od Intelu prokazatelně dosazují nižších přenosových rychlostí dat. Intel ovšem jsou pozici nemá do budoucna vůbec jistou. Apple totiž vede námluvy i se společnosti MediaTek, která by se mohla jednou stát také dodavatelem 5G modemů. Ty budou použity v jednom z budoucích iPhonů.  

Mobilní síť páté generace přichází: Qualcomm představil první integrovaný čip pro smartphony

Spor mezi Applem a Qualcommem se týká patentů. Výrobce čipů trvá na tom, že Apple neoprávněně využíval know-how svého dodavatele k vývoji vlastních výrobků. Patenty se měly týkat technologie použité pro dotykové obrazovky dnešních smartphonů a někdejších PDA. Qualcomm tak o sobě směle prohlašuje, že je vlastníkem patentů, na základě kterých Apple v podstatě vynalezl smartphone tak, jak jej známe dnes. Z tohoto důvodu požaduje Qualcomm po Applu kompenzaci ve výši 4,5 miliardy dolarů (100 miliard korun). 

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button