Novinky

Další firma o sobě tvrdí, že dokáže odemknout iPhone. Své služby nabízí policejním složkám

Tento týden jsme vám přinesli článek o izraelské společnosti Cellebritte, jež tvrdí, že našla způsob, jak se nabourat do jakéhokoli iPhonu. Odemykání zamčených iPhonů se v posledních letech stalo citlivým tématem. Zatímco jeho výrobce nadevše ctí soukromí svého zákazníka, bezpečnostní složky hledají způsob, jak se v mimořádných situacích do telefonu obsahujícího množství citlivých informací dostat. Mluví hlavně o závažné kriminalitě, kdy by data ze smartphonu mohla pomoci k usvědčení pachatele.  Odpůrci ovšem reagují možným zneužíváním takto mocného nástroje.

Nyní se ukázalo, že společnost Cellebrite není jediná, která do iPhonu dokáže proniknout. Podle zjištění časopisu Forbes obdržely bezpečnostní složky propagační materiály od firmy s názvem Greyshift, která represivním orgánům specifickou službu nabízí. Forbes také spekuluje o tom, že firmu Greyshift vlastní jeden z bývalých zaměstnanců Applu, který měl právě bezpečnost jablečných zařízení na starosti. Policisté a vyšetřovatelé mají podle uniklého materiálu možnost pořídit si balíček 300 odemčení iPhonu za 15 tisíc dolarů. Neomezený počet nabourání iPhonů poté bude stát dvojnásobek, což je stále o poznání méně, než údajně zaplatila FBI za odemčení iPhonu 5s mrtvého teroristy. Federálové měli za jedno nabourání zaplatit až milion dolarů. 

Způsob, jakým se těmto společnostem podařilo zabezpečení iPhonů prolomit, zůstává samozřejmě obchodním tajemstvím. Několik možností, jak do zamčeného iPhonu proniknout, se ale na veřejnost dostalo. Zařízení může fungovat tak, že operační systém, který normálně svému uživateli umožňuje provést jen určitý počet pokusů o odemčení, ošálí a speciální přístroj poté může to telefonu zadávat postupně všechny možné kombinace hesel. Web Gizmodo uvádí, že prolomení šestimístného kódu může tímto způsobem trvat zhruba 23 hodin. Pokud uživatel ve svém hesle používá i písmena, může se odemčení protáhnout až na několik dní. V případě opravdu silného hesla pak smartphone může být skutečně neprolomitelný.

Firma, která pro FBI odemkla telefon teroristy, se umí teď dostat to každého iPhonu

Nejnovější iPhone X nabízí díky přítomností funkce Face ID ještě další způsob, jak iPhone nabourat. Před časem totiž vyšlo najevo, že k přelstění skeneru obličeje stačí silikonová maska v ceně 150 dolarů. Tento kousek se povedl jedné vietnamské bezpečností firmě. Zajímavý je také fakt, že si tento úspěch připsali jen několik dní po představení iPhonu X. Na masce přitom začali pracovat až po jeho uvedení. Celý proces tím pádem nezabral více, než týden.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button