Novinky

Firma, která pro FBI odemkla telefon teroristy, se umí teď dostat to každého iPhonu

Izraelská společnost Cellebrite, která se zabývá bezpečností technologií, sdělila světu, že nyní dokáže odemknout každý iPhone. Otázku, zda je odemčení mobilních telefonů v případě nouze morální, řeší technologické společnosti spolu s bezpečnostními složkami už delší dobu. Zatímco výrobci, jako například Apple brání své produkty a soukromí svých zákazníků, represivní složky státu by v oprávněných případech uvítaly možnost do telefonu plného osobních dat a důležitých informací proniknout.  

V podobném duchu se vyjádřil také marketingový ředitel společnosti Cellebrite Jeremy Nazarian, podle něhož je úspěch jeho firmy společensky přínosný. Nazarian jmenoval případy, kdy je proniknutí do smartphonu možného pachatele žádoucí. Má jít například o násilné trestné činy, distribuci drog nebo případy vyhrožování společnosti.

Komentář: Je spor FBI a Applu jen marketignové divadlo nebo závažný bezpečnostní problém?

Způsob, jakým se Cellebrite dokáže do telefonu dostat je samozřejmě tajný. Je možné, že Cellebrite objevil v zabezpečení iPhonu nějakou chybu. Jisté ovšem je, že pravidelným zákazníkem takto specifické služby bude například americká FBI, která měla v minulosti s odemknutím iPhonů značné problémy. Značně medializovaný byl například případ teroristy ze San Bernardina, jehož iPhone nakonec odemkla právě společnost Cellebrite.

Cena zakázky zůstala tajná, spekuluje se však, že mohla dosahovat až jednoho milionu dolarů. Software, který dokáže odemknout telefon, samozřejmě vyvolává obavy, aby se kromě oprávněných případů spojených se závažnou kriminalitou, nestalo běžnou praxí také zneužívání těchto praktik. To je mimo jiné důvod postoje Applu, který se na odemčení iPhonu teroristy odmítl jakkoliv podílet.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button