Novinky

Čipová emancipace pokračuje. Apple připravuje vlastní 5G modem

Už od loňského podzimu je standardem, že nové počítače od Applu jsou vybaveny procesory, které si značka sama vyvinula. Prakticky zpočátku je zřejmé, že šlo o krok správným směrem. Odstřižení od technologií partnerských společností totiž znamená výkonnější a lépe odladěné počítače. Změna bude mít navíc příznivý vliv i na finanční kondici společnosti. Vlastní čip je totiž určitě výrazně levnější než jejich nákup. Proto se v Applu rozhodli, že nechtějí skončit u procesorů. Firma totiž údajně připravuje už i vlastní 5G modemy.

Zdroj: apple

Objeví se v iPhonu. Ještě si ale budeme muset chvíli počkat. Podle obvykle přesných informací analytika Ming-Chi Kuo je totiž přechod naplánován nejdříve na rok 2023. V tomto roce se Apple odstřihne od Qualcommu, podobně jako to udělal loni s Intelem a přejde na čipy vlastního návrhu. Qualcomm má tak relativně dost času na to, aby se na výpadek veledůležitého odběratele připravil. To je asi jediný fakt, kterým se mohou představitelé úspěšného výrobce čipů aktuálně konejšit. Dá se ale očekávat, že v roce 2023 už bude modem pro příjem 5G naprostým standardem.

Jak bude vypadat iPhone 15? Apple na rok 2023 plánuje první skládací smartphone

Ruku v ruce s rozšiřováním signálu pro sítě páté generace půjde samozřejmě i poptávka po modemech od výrobců smartphonů. O zakázky by tak Qualcomm nemusel mít nouzi. Na masivní nástup 5G už se tím pádem pilně připravují i v Applu. Před několika měsíci vydala banka Barclays zprávu o tom, že vývoj vlastního 5G čipu začal už v roce 2020. Apple si od vlastní technologie slibuje vyšší rychlost a lepší odezvu. Společnosti nyní paradoxně pomohou znalosti Intelu. Od této firmy totiž Apple v roce 2019 koupil většinu v divizi, která se právě vývojem a výrobou modemů zabývá.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button