Novinky

Chytré hodinky od Applu zachránily další lidský život. Majitele upozornily na ucpané koronální tepny

V minulosti jsme vás již několikrát informovali o případech, kdy produkty Applu zachránily svým majitelům život. Kromě kuriózních případů, v nichž například iPhone zastavil kulku, se v hlavní roli zachránce objevují také Apple Watch. Jinak tomu není ani tentokrát, kdy chytré hodinky od Applu dokázaly včas predikovat vážné zdravotní riziko. Zpráva hovoří o sedmašedesátiletém muži, který při návštěvě kostela dostal od Apple Watch upozornění na zvýšenou srdeční činnost v klidovém stavu. Po přečtení notifikace proto neváhal a okamžitě zamířil do nemocnice, kde lékařům sdělil situaci a podstoupil sérii několika vyšetření.

„Řekl jsem lékaři, že sice nevím proč jsem tady, ale moje hodinky mě upozornily na zvýšený srdeční tep,“ řekl Gaston D’Aquino svému lékaři. Po tom, co elektrokardiografický přístroj zjistil anomálii, doktoři provedli další testy. Výsledky následně ukázaly, že dvě ze tří pacientových koronálních tepen jsou zcela ucpané a třetí je průchozí pouze z deseti procent. Z toho plynulo vysoké riziko smrtelného infarktu.

Gaston D’Aquino médiím uvedl, že předtím navštívil kardiologa, který mu předepsal léky na cukrovku, cholesterol a vysoký krevní tlak. Nikdy ovšem nezaznamenal žádné náznaky hlubších problémů. Po té, co lékaři získali diagnózu, muž souhlasil s operací, při níž mu byla provedena angioplastika. Tímto zákrokem byl obnoven přísun krve do srdce, čímž se celý problém vyřešil.

Apple Watch v roli zachránce

Z pozice velkého fanouška jablečných produktů se Gaston D’Aquino rozhodl poslat e-mail Timu Cookovi. Po odvyprávění svého příběhu vyjádřil poděkování za implementaci funkce pro monitorování tepu v klidovém stavu, která mu bez jakékoli nadsázky zachránila život.

Tato funkce je součástí Apple Watch od aktualizace operačního systému watchOS 4. Díky kontinuálnímu měření a analýze srdečního tepu jsou hodinky schopné detekovat nejrůznější odchylky od běžného stavu. Kompletní přehled o měření tepové frekvence si může každý uživatel zkontrolovat v aplikací Zdraví na iPhonu. V záložce Zdravotní data vyberte sekci Srdce, kde naleznete kompletní sumář měření tepové frekvence.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button