Novinky

Chystané iPhony budou mít značnou konkurenční výhodu. Pohánět je budou ty nejpokročilejší procesory

Na velikosti zkrátka záleží…

Miniaturizace počítačových tranzistorů je neustále probíhající proces, který v podstatě započal v den jejich vynalezení. Díky práci tisíců inženýrů po celém světě tak máme možnost nosit v kapse zařízení, jejichž zrod se ještě před deseti lety zdál jako naprosté sci-fi.

Výrobci polovodičových součástek ovšem nejsou nikdy spokojeni a stále hledají cesty, jak přijít s ještě menšími a výkonnějšími čipy. Jejich velikost se aktuálně pohybuje v nanometrovém měřítku, což jejich další vývoj značně komplikuje. Dříve fungující metody již nelze použít a proto je třeba vymýšlet nové postupy.

Zdroj: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

A to je přesně to, co společnost TSMC právě dělá. Podle výroční zprávy se část výzkumné divize pustila do vývoje 2nm výrobního procesu, který je předmětem hned několika interních studií. To je poměrně zajímavá zpráva, jelikož konkurenční Samsung s 2nm architekturou ve svých roadmapách vůbec nepočítá. Apple, coby výhradní odběratel TSMC, tak může získat značnou konkurenční výhodu.

Apple může s procesory od TSMC získat značnou výhodu

Jestli pravidelně nesledujete dění na poli technologií, tak v současné době jsou ty nejlepší smartphony a tablety vybaveny čipsety stavící na 7nm architektuře. Ještě letos se ovšem očekává přechod na 5nm proces, respektive takový procesor má například pohánět chystaný iPhone 12. Pokud vše půjde dle očekávání, příští rok výrobci přeskočí na 3 nanonemtry a nejpozději v roce 2025 se konečně dočkáme 2nm procesorů.

Zdroj: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Důvodů, proč se výrobci počítačových komponent snaží o neustálou miniaturizaci čipů, je hned několik. V prvé řadě jde o to, že například na plochu 7nm procesoru lze při přechodu na 2nm proces umístit zhruba 3,5krát více tranzistorů. S tímto nárůstem se přímo pojí také vyšší výpočetní výkon při současném snížení energetické náročnosti. Zjednodušeně řečeno, procesor s pokročilejší architekturou je složen z mnohonásobně více elementů, má tedy vyšší výkon a nižší spotřebu. Díky tomu lze vyrábět ještě lepší smartphony, tablety a počítače, které mají více funkcí a vydrží déle na jedno nabití.

Zdroj: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

TSMC se ovšem nehodlá zastavit na velikosti dvou nanometrů. V budoucnu tedy bude zajímavé sledovat, jak bude další vývoj vypadat. Při dalším zmenšování tranzistorů pod úroveň 2 nm, bude nutné přijít s radikálními změnami v architektuře a dost možná přijde na řadu nahrazení klíčového materiálu, kterým je stále křemík.

Zdroj
phonearena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button