Novinky

Chcete létat v tryskovém obleku jako Iron Man? Připravte si 10 milionů nebo vstupte do armády

Myšlenka tryskového obleku (Jet Suit) hlodá inženýry již pěknou řádku let. První pokusy o jeho vytvoření se objevily již před čtyřiceti lety, nicméně díky technologickým limitům se neposunuly mimo rýsovací prkna. Doba naštěstí pokročila a současné možnosti dovolí mnohem víc. Toho se rozhodl využít vynálezce Richard Browning, který představil svůj tryskový oblek. Přehlídka se konala v areálu výcvikového centra královského námořnictva ve Velké Británii.

Browning založil po ukončení kariéry profesionálního vojáka v roce 2017 společnost Gravity Industries, která měla jediný cíl – sestrojit funkční jet suit. V obleku nazvaném Daedalus Mark 1 je použito šest malých tryskových motorů: dva jsou namontované na zádech nositele a další dva na každé ruce. To uživateli dovoluje kontrolovaně létat a provádět nejrůznější manévry.

Oblek jako vystřižený z Marvelovky

Tryskový oblek od Gravity Industries připomíná výbavu Tonyho Starka z filmu Iron Man. Dobře, do exoskeletu z oblíbené Marvelovky mu něco chybí, ale je třeba brát v potaz fakt, že jde o první verzi. Za současných kondic nelze očekávat integraci do výbavy královského námořnictva, ovšem není těžké si představit, že pro podobné zařízení si armáda najde spousty vojenských aplikací.

Přestože jde spíše o zajímavou demonstraci technologií, Richard Browning počítá, že v horizontu následujících let představí značně zdokonalenou verzi. Ta má nabídnout mnohem lepší letové vlastnosti, které jsou u aktuálního modelu limitovány především spotřebou paliva. Jedno „natankování“ totiž vystačí na zhruba čtyři až šest minut provozu. Pokud nechcete čekat na zařazení tryskového obleku do armádní výbavy, můžete si pořídit současnou verzi, za kterou si Gravity Industries účtuje v přepočtu 10 milionů korun.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close