Novinky

Čeká nás návrat Touch ID? Apple pracuje na ultrazvukové čtečce otisků

Když Apple představil výroční iPhone X (recenze), veřejnost tím okamžitě rozdělil na dva názorem odlišné tábory. Zatímco jedna strana se rozplývala na technologií Face ID, druhá strana barikády nemohla Applu přijít na jméno. A právě této skupině uživatelů  svítá nová naděje, která by mohla znamenat návrat Touch ID. Alespoň tak to lze brát z poslední zprávy, podle níž Apple pracuje na ultrazvukové čtečce otisků umístěné v displeji. V současné době se mezi čínskými výrobci rozmohla optická technologie skenování, která využívá odrazy světla.

Apple, Samsung a Qualcomm se však soustředí na již zmíněnou ultrazvukovou technologii, která je zvládá v porovnání s optickou variantou zachytit více detailů. To má v praxi za následek mnohem vyšší přesnost. Ačkoli existuje ještě třetí varianta založená na snímání elektrického pole, žádný z předních výrobců ji doposud nepovažuje za ideální řešení.

Jde o větší oříšek než se zdá

Přestože se vývoji ultrazvukových čteček otisků věnují stovky inženýrů po celém světě, doposud se nikomu nepodařilo najít optimální cestu, která by dovolila produkci ve skutečně masovém měřítku. Své o tom ví Samsung, který tuto funkci již několikrát odložil. Údajně si ji schovává pro model Samsung Galaxy S10, jehož premiéra se odehraje z kraje příštího roku. Podobnou časovou mapu využije pravděpodobně i Apple. S tím koresponduje také vyjádření společnosti KTB & Investmenst, která očekává odbyt 300 milionů ultrazvukových čteček v horizontu dvou následujících let.

Apple se nás snažil přesvědčit, že Face ID je dalším krokem přirozeného vývoje. V očích běžných uživatelů je ovšem čtečka otisků stále oblíbeným prvkem který navíc považují za bezpečnější než 3D sken obličeje. Je tedy otázkou, zda se v příštích letech dočkáme návratu Touch ID či jeho kombinace s další generací Face ID, která má přinést řadu vylepšení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button