Čeká nás dotyková revoluce? Parta vědců ukázala displej, ze kterého na povel vyskakují fyzická tlačítka
Dotykové obrazovky jsou v dnešní době běžným standardem a nalezneme je prakticky všude od smartphonů přes automobily až po pračky, chladničky a další spotřebiče. Tato technologie nabízí celou řadu výhod, ovšem jak už to bývá, každá mince má dvě strany. Hlavním negativem dotykového ovládání je chybějící hmatová vazba. Výrobci se k tomu staví různými způsoby a například Apple v posledních letech sází zejména na haptickou odezvu. Přesto se dá říci, že ani pokročilé vibrační moduly z řady Taptic Engine nedokážou navodit ten správný pocit, jako když se dotknete skutečného tlačítka.
Se zajímavou myšlenkou, jak tuto problematiku vyřešit, přišla parta výzkumníků ze skupiny Future Interfaces Group (FIG) působící na univerzitě Carnegie Mellon. Těm se podařilo vyvinout tecnologii Flat Panel Haptics, která na první pohled běžnému dotykovému displeji propůjčuje velice zajímavou vlastnost.
Vrchní část panelu tvoří pružná struktura, pod kterou se nachází elektroosmotické pumpy schopné pohybovat kapalinami pomocí elektrického pole. V praxi to funguje tak, že po aktivaci elektrického pole se napumpuje do dané oblasti pod displejem kapalina, která vytvoří samostatné tlačítko s výškou 5 milimetrů.
Na současné verzi prototypů mají tlačítka pevný formát – to znamená, že jejich funkce se může měnit, ale jejich velikost a tvar nikoli. Dlouhodobým cílem je však implementovat tuto technologii na úroveň pixelů. To by znamenalo, že tlačítka by pak mohla mít prakticky libovolný tvar a velikost.
Pro lepší ilustraci o tom, jak výše popsaná technologie funguje, doporučuji shlédnout přiložené video, které vše názorně ukazuje. Vidět zde můžete prototyp OLED displeje, který demonstruje své schopnosti na operačním systému iOS. Celý projekt se aktuálně nachází v rané fázi vývoje, a do finálního produktu má ještě hodně daleko. Na druhou stranu je uspokojivé vědět, že existují řešení, které by jednoho dne mohly zásadně zpříjemnit práci s dotykovými obrazovkami.
Na závěr je vhodné dodat, že s podobnou myšlenkou koketuje samotný Apple, který vlastní hned několik patentů popisujících různé koncepty spojené se simulací hmatové odezvy u dotykových displejů.