MacNovinky

Budoucí Macbooky budou mít ohebné OLED obrazovky

Koncept přenosných počítačů se nezměnil do dob svého vzniku. Když si odmyslíme výkonnější hardware a proporční rozdíly, stále se jedná o tutéž skládačku kombinující základnu s klávesnicí a zobrazovacím panelem. Nové konstrukční změny mají údajně dorazit s masivním rozšířením OLED displejů, které jsou považovány za technologii budoucnosti. Přestože se o jejich komercializaci hovoří řadu let, vysoká cena a náročná výroba z nich činí minoritní záležitost. Tyto neduhy mají odeznít s postupným vývojem, kterým se zabývá řada technologických pracovišť po celém světě.

Výjimku netvoří ani Apple, který je držitelem několika patentů na Macbooky o ohebnými panely. Představa, kdy počítač s 13“ obrazovkou složíte do tvaru s polovičním půdorysem je bezesporu lákavá, ovšem současné technologie nic takové neumožňují. Mezi lídra v tomto oboru patří jihokorejský Samsung, jehož AMOLED panely nabízí naprosto brilantní obrazové vlastnosti. Další nespornou výhodou je ohebnost s rádiusem 1 milimetr. Prezentované prototypy panelů lze přehnout jako klasický papír bez následku destrukce či zhoršení obrazových kvalit.

Tyto displeje se v podstatě skládají ze dvou samostatných panelů spojující hyperelastický materiál na bázi silikonu. Vrchní stranu tvoří krycí sklo s integrovanou dotykovou vrstvou. Laboratorní testování ukázalo, že po 100 000 cyklech ohnutí klesly zobrazovací schopnosti v namáhaných místech o zhruba 6 %. Vzhledem k tomu, že tento rozdíl je těžko rozpoznatlný lidským okem, degradace je považována za akceptovatelnou.

Na několika místech světa vznikla celá řada prototypů zařízení, ovšem již zmíněné problémy při masové výrobě a vysoká cena stále brání komerčnímu nasazení. Pokud Apple nezmění svou strategii a stále bude chtít patřit mezi lídra v oblasti výpočetní techniky, existuje zde reálná šance, že nová genrace skládacích notebooků ponese logo nakousnutého jablka. Kdy se tak stane je otázkou na křišťálovou kouli, nicméně s přihlédnutím na dosavadní zprávy o nasazení OLED panelů do Apple produktů se bavíme o horizontu minimálně pěti následujících let.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button