Recenze

Recenze BML USB-C Multiport docking station XL: záplava portů pro váš MacBook

Doba mobilních zařízení zažívá už několik let velký rozmach a dá se předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Lehká, reprezentativní a zároveň výkonná zařízení jsou zkrátka čím dál žádanější a spolu s tím také přichází otázka jak rychle a snadno vytvořit z takového přenosného notebooku „stolní počítač,“ zvlášť v případech kdy vlastníte jeden z nejnovějších MacBooků (recenze MacBook Pro 2017), které disponují pouze dvěma Thunderbolt 3 (USB‑C) porty. Řešením jsou samozřejmě dokovací stanice. Na trhu je nepřeberné množství těchto univerzálních řešení, my se ale dnes podíváme na dokovací stanici od BML, konkrétně tedy na BML USB-C Multiport docking station XL.

Obsah balení: vše, co potřebujete

Než začneme s prvními pocity a reálnou zkušeností s BML USB-C Multiport docking station XL, pojďme se podívat na obsah balení. To, jak je již dnes zvykem, nabízí to nejdůležitější. V tomto případě tedy samotnou dokovací stanici, 30cm USB-C na USB-C kabel (slouží pro připojení stanice a notebooku), dvojici protiskluzových gumových objímek a krátký manuál.

Dokovací stanice, USB-C kabel, dvojice gumiček a manuál. Takový je obsah balení

Design a konstrukce: zaoblený hliníkový trojúhelník, který se vejde kamkoliv

Tvar, materiál a celková konstrukce jsou velmi důležité a je to v podstatě jedna z hlavních věcí, na které slyší téměř každý zákazník. Design dneska zkrátka prodává a hraje stejně důležitou roli jako samotná funkce daného zařízení, dokovací stanice nevyjímaje. BML v tomto ohledu neponechalo nic náhodě a USB-C Multiport docking station XL vybavilo vcelku bytelnou konstrukcí z hliníku o rozměrech 224 x 34 x 34 mm, která pomáhá odvádět přebytečné teplo a celkově působí na pohled velmi dobře.

BML USB-C Multiport docking station XL má z konstrukčního hlediska i jednu vychytávku, kterou jen tak někde neuvidíte. Díky svému trojúhelníkovému tvaru totiž můžete touto dokovací stanici podložit svůj notebook a tak jednoduše a efektivně skrýt změť kabelů za zadní stranou. Problémem není ani vertikální stabilizace, s troškou šikovnosti tak dokovací stanice nezabere takřka žádné místo.

BML USB-C Multiport docking station XL může posloužit i jako podpěra pro notebook

Porty a konektivita: neurazí, ale to nejdůležitější chybí

Jestli je něco na dokovacích stanicích opravdu stěžejní a důležité, tak jsou to porty. Ostatně, dokovací stanice bez portů by jaksi nebyla dokovací stanicí, že? A BML USB-C Multiport docking station XL jich nabízí opravdu dost – dvojici USB-A 3.0, 1x HDMI, ethernetový RJ45, 2x jack (audio, mikrofon) a dvojici USB-C (jeden USB-C port však slouží pro propojení mezi notebookem a samotnou dokovací stanicí). Nechybí tak prakticky nic důležitého, místo audio jacku bych sice spíše uvítal například ještě jeden USB-C port navíc nebo slot na SD karty, ale to je spíše otázka osobních preferencí.

Co už ale otázka vlastních preferencí není je podpora obnovovací frekvence pouze 30Hz při rozlišení 4K. Možná, že ne každému to teď přijde jako nevýhoda, přeci jen 4K monitory nejsou zatím bůhví jak horké zboží, pokud ale jeden takový už vlastníte, je to zkrátka důvod, proč si BML USB-C Multiport docking station XL nekoupit. Byť to tak nevypadá, ale upravovat například fotky při 30 nebo 60Hz za sekundu je zkrátka obrovský rozdíl. A to nemluvě o editaci videa.

Osm portů je pro běžného smrtelníka dostačující. Zamrzí ale chybějící čtečka paměťových karet

BML USB-C Multiport docking station XL: verdikt

Celkový dojem z BML USB-C Multiport docking station XL je vesměs kladný. Hliníková konstrukce je velmi podařená a i esteticky působí elegantně. Černá barva, která je mimochodem jedinou barevnou variantou v nabídce, je sázkou na jistotu a zřejmě se nenajde nikdo, koho by vyloženě urazila. Rovněž nabídka portů je pro běžného smrtelníka, který zrovna nepotřebuje připojit tři tiskárny, pět USB flash disků a hromadu dalšího příslušenství v jeden okamžik, dostačující.

Bezchybně funguje i celý systém připojení Plug & Play, který ani jednou po celý čas používání s mým MacBook Pro nezaváhal (vždy načetl připojený externí disk a internetové připojení pomocí ethernetu), což se o některých konkurenčních dokovacích stanicích, které jsem doposud používal, říct nedá. Jedinou větší vadou na kráse tak zůstává obnovovací frekvence 30Hz u 4K rozlišení

Ve všech ostatních nižších rozlišeních funguje BML USB-C Multiport docking station XL bezchybně. Pokud ještě nevlastníte 4K monitor a v nejbližší době jej neplánujete pořizovat, je BML USB-C Multiport docking station XL při současné ceně cca 1000 korun více než dobrou investicí.

BML USB-C Multiport docking station XL

8.5

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • design
  • konstrukce
  • cena

Mínusy

  • nepodporuje 60Hz při 4K
  • chybí čtečka paměťových karet
Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. miniDisplay port mi až tak nevadí, ale čtečka karet ano. Škoda, jinak za ty peníze vážně solidní kousek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close