Novinky

Bez provize to nepůjde: Apple tlačí na WordPress, aby přes svou aplikaci prodával domény

Doby, kdy Nokia neohroženě kralovala mobilnímu průmyslu, jsou už nenávratně pryč. O první příčky v žebříčku prodejnosti nyní bojují značky, které před 15 lety buď vůbec neexistovaly nebo se zaměřovaly na produkci úplně jiných výrobků. Současný mobilní trh má ovšem ještě jedno specifikum. Fakticky je totiž rozdělen mezi dva hráče. Tím jsou Apple a Google. Ostatní výrobci jen svařením několika polovodičů a vzácných kovů smontují dohromady zařízení, jehož duší se pak stane operační systém.

Zdroj: wordpress

Apple a Google tak prakticky segmentu nepřímo vládnou. To přináší jistá úskalí především pro vývojáře aplikací, kteří se jim musí stále častěji podřizovat. Nezbývá jim také nic jiného než se smířit s provizí, kterou si Google a Apple účtují při každém zakoupení aplikace. Pohár trpělivosti už ale očividně přetekl vývojáři Mattu Mullenwegovi z nadace WordPress, která poskytuje bezplatný redakční systém, jež pohání nemalou část webových stránek.

WordPress pro své uživatele vyvíjí aplikaci. Každý, kdo s tímto nástrojem pracuje, jistě potvrdí, že jeho ovládání v prostředí mobilního prohlížeče je dosti neohrabaná. Proto je aplikace užitečným pomocníkem. Teď ale mají tvůrci aplikace WordPress problém. Apple jim totiž zakázal přidávat do aplikace aktualizace. Údajně až do doby, kdy Wordpress povolí nákupy v aplikaci. Podle rozhněvaných vývojářů WordPressu tak Apple činí proto, aby si z nákupů v rámci aplikace mohl ukrajovat 30% podíl.

Levné Apple Watch, herní ovladač a konečně funkční bezdrátová nabíječka, to jsou plány Applu na nejbližší období

Tvůrci WordPressu se zavádění nákupů v aplikaci samozřejmě brání. Jejich nástroj totiž funguje na principu open source. Jakékoliv poplatky tak představují zvláště citlivé téma. Struktura WordPressu je ale trochu složitější. Existuje totiž ještě společnost WordPress.com, která své aktivity monetizuje. Právě ta je vývojářem i zmíněné aplikace, která je ale centrem i pro open source vývojáře. Apple ale přesto prosazuje, aby lidé mohli provádět nákupy skrze aplikaci, a to s poměrně tučnou provizí. Vývojářům ovšem nezbylo nic jiného než se tlaku giganta podvolit. Do 30 dnů by měl umožnit nákupy domén přes aplikaci.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button