Novinky

Betaverze macOS 11.3 napovídá, že Apple nejspíše zablokuje nástroj Rosetta 2 v některých regionech

Stejně jako Rosetta 1 i Rosetta 2 je nástroj, který překládá software mezi různými architekturami instrukčních sad. V případě druhé verze, má nástroj za úkol aplikace psané na x86-64 architektuře, překládat pro ARM, respektive čipset M1, jenž pohání nejnovější Macy. Tento nástroj, stejně jako u první verze, zpříjemnil přechod na novou architekturu a pro funkčnost u většiny aplikací, se ukázal jako velmi užitečný pomocník. Nejnovější betaverze macOS 11.3 však obsahuje několik textových řetězců, které odkazují na blokaci Rosetty.

Zdroj: Apple

Proč by Apple něco takového dělal?

Vývojář a redaktor z magazínu Macrumors, Steve Moser sdílel na Twitteru úryvky kódu nové betaverze macOS, která byla předevčírem zpřístupněna vývojářům. Moser ve zdrojovém kódu nástroje Rosetta objevil nové řetězce – „Rosetta bude odstraněna po instalaci této aktualizace“, „Rosetta není dostupna ve vašem regionu. Aplikace běžící na nástroji Rosetta, nespustíte.“ Tyto textové řetězce napovídají, že by Apple mohl odstranit tento nástroj ze specifických regionů. K dnešnímu dni ale Apple tento nástroj nikde nezakázal, a zatím tomu ani nic nenasvědčuje.

Je tedy otázkou, proč by Apple měl odstranit jeden z hlavních pilířů přechodu na ARM architekturu? Teorií je rovnou několik. Když se vrátíme zpět do roku 2017, kdy Microsoft začal vyvíjet Windows 10 pro ARM, Microsoft přišel s podobným nástrojem jako Rosetta 2. Intel ale společnosti vyhrožoval, že architektura x86 nesmí být emulována na jiných procesorech.

I když operační systém Windows 10 pro ARM nakonec byl schopen emulovat 32 bitové aplikace, do nedávna systém nemohl otevřít 64 bitové aplikace pro x86 architekturu. Microsoft se tedy musel přizpůsobit patentu Intelu. Je tedy možné, že se Apple připravuje na podobný postup.

Zdroj: Intel

Jakožto uživatel Macu mini a MacBooku Air s M1 si upřímně odstranění nástroje Rosetta 2 nedokáži vůbec představit. Polovina aplikací běží právě přes tento nástroj. Uživatelé zařízení s SoC M1 proto musí doufat, že tento postup Apple nebude nucen udělat.

Zdroj
9to5Mac

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button