AutomatorTipy a triky

Automator pošesté – jednoduše zašifrujte PDF soubory

Každý z nás čas od času potřebuje odeslat citlivá data. Je několik způsobů jak dosáhnout toho, že když se obsah odesílané zprávy dostane do nepovolaných rukou, tak bez znalosti hesla bude naprosto k ničemu. Jedním ze způsobů je odesílat například textové soubory v zaheslovaném archivu. Tomuto se ale v dnešním návodu věnovat nebudeme. Dnes si ukážeme jak si vytvořit velice jednoduchý a přitom velice účinný nástroj na šifrování PDF souborů z nabídky tisknout. Jak jistě všichni víte, Mac OS X má zabudovanou podporu tisku do PDF. Stačí v jakékoliv aplikaci v menu kliknout na Tisknout… a zobrazí se nám dialogové okno pro tisk. V levém dolním rohu je rozbalovací menu s nabídkou PDF. V nabídce si lze vybrat z několika možností – Otevřít PDF v Náhledu…, Uložit jako PDF…, Uložit jako PostScript…, Faxovat PDF… a další. Dnes si k nabídce přidáme ještě jednu položku a tou je Zašifrovat PDF.

Jak šifrovat PDF soubory z nabídky Tisk

Krok první:

Otevřeme si Automator (je uložený ve složce Aplikace), z nabídky vybereme Tiskový modul plug-in a klikneme na tlačítko Vybrat. (viz obr. 1)

Krok druhý:

V seznamu akcí vybereme PDF, zde vyhledáme Šifrovat PDF dokumenty  a tuto akci přetáhneme myší do pravého pracovního okna. (obr. 2)

Krok třetí:

Klikneme na volby a zaškrtneme Zobrazit tuto akci za běhu sledu úloh jinak šifrování nebude fungovat, protože tímto budeme dotázáni na zadání hesla (obr. 3)

Krok čtvrtý:

V seznamu akcí vybereme Soubory a složky, zde vyhledáme Přesunout položky Finderu  a tuto akci přetáhneme myší do pravého pracovního okna. (obr. 4)

Krok pátý a poslední:

Námi vytvořený plug-in uložíme pod jakýmkoliv názvem. Já jsem použil Zašifrovat PDF, ale je jen na vás jaký název použijete.

Nyní jen stačí otevřít textový soubor například v TextEdit nebo Pages a kliknout v menu na Tisknout (nebo použít klávesovou zkratku CMD+P). Během krátké chvilky se zobrazí dialogové okno pro zadání a potvrzení zadaného hesla.

Po kliknutí na pokračovat se nám na Ploše objeví nový soubor PDF s ikonou zámku. Tento soubor již nelze bez znalosti hesla otevřít. Při pokusu o otevření se zobrazí červená stránka s políčkem k zadání hesla.

Pamatujte, pokud zasíláte zašifrované soubory emailem nikdy spolu s nimi neposílejte i heslo. Heslo vždy odešlete samostatně a nejlépe třeba jinou cestou (např. SMS)!

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Bohužel přes opakované přesné zopakování návodu je jediným výsledkem hláška: “Akce „Šifrovat PDF dokumenty“ narazila na chybu.”

  2. Dobrý den, chtěl jsem Vás požádat, jak nyní plugin odstranit. Nastavil jsem si tam heslo “testovací” heslo a nyní bych rád nastavil plugin “naostro” a tento starý odstranil. Hledám v knihovně, ale pak nevím kam. :-/ Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button