Novinky

Auta s logem jablka se přeci jen dočkáme. Apple získal patent na unikátní systém střešního okna

Za poslední roky jsme si již zvykli, že patenty společnosti Apple nám odhalují technologie s nimiž experimentuje a uvažuje o jejich začlenění do komerčního prostředí. Většinou jde o řešení určená pro mobilní zařízení či počítače, ale čas od času se objeví nápady, které jdou úplně jiným směrem. Příkladem je nedávno uznaný patent na střešní okno automobilu.

Patentované střešní okno má proměnnou průhlednost skla. To by v praxi znamenalo, že řidič by si mohl snadno upravit, kolik světla střešní okno propustí do interiéru vozidla. Přihláška dále popisuje také mechanismus, díky němuž lze střešní okno otevírat. Zajímavě působí také schopnost měnit míru propustnosti světla pouze pro určité oblasti střešního okna.

Ve stručnosti lze celý patent popsat jako moderní řešení panoramatického okna, které nemá v současném světě automobilů konkurenci. Ačkoli neznáme přesné detaily, Apple pravděpodobně koketuje s myšlenkou kombinující lepené sklo s vrstvou z tekutých krystalů, které by umožnily měnit světelnou propustnost. Podobně řešené výplně jsou již komerčně dostupné, ovšem ještě nikdo se tuto technologii nepokusil aplikovat v automobilovém průmyslu.

Foto: Alex Imnadze

Nejdůležitější věcí na celém patentu je to, že potvrzuje dříve publikované úniky o tom, že Apple pracuje na svém vlastním automobilu. Pár měsíců staré zprávy odhalily, že americký výrobce byl v jednání s několika automobilkami, u kterých poptával volné výrobní kapacity.

Zdroj
9to5mac

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button