iOS

Audium pro iOS

Aplikace pro iPhone přehrávající hudbu. I takhle jednoduše by se dalo popsat Audium, ale to bych vás ochudil o mnoho příjemných vlastností. Abych to hned ze začátku uvedl na pravou míru, Audium není nástroj pro funkčně náročné uživatele. Oproti standardní hudební aplikaci v iPhonu nenabízí nic navíc, tedy kromě podpory last.fm. Spíš naopak, ale určitě má něco do sebe…

Aby toho nebylo málo negativního, Audium není pro všechny. Použitelné je pouze pro ty, kteří poslouchají celá alba a mají správně a vzorně přidělené obaly. Pokud tedy posloucháte jednotlivé písničky z různých alb, u kterých nemáte obaly ale jsou v seznamech skladeb, na Audium rovnou zapomeňte. Seznamy skladeb jsou pro Audium velkou hádankou a vůbec se s nimi nezahazuje. Pokud tedy splňujete podmínky a aplikace vás zaujala, pojďme se na ni podívat trochu blíž.

Na základě vyplněných obalů dokáže Audium pracovat téměr úplně bez textu. Ve výchozím pohledu vidíte pouze název písníčky a umělce, ale i tohle jde v nastavení vypnout. Nejsou vidět ani žádná tlačítka, vše funguje pomocí gest, které opravdu není těžké si zapamatovat. Dvojí poklepání na album ho začně přehrávat od první skladby, stejně se i pozastaví. Pohybem prstu nahoru nebo dolů po velkém náhledu snížíte nebo zvýšíte hlasitost a posunem doleva a doprava přeskakujete jednotlivé písníčky. Což je veškeré ovládání přehrávání. Vývojář ale myslel i na občasné chybějící obaly, tažením prstem dolů po náhledu alba se vám ukáže jeho název. To už je z ovládání opravdu vše. Ještě uvedu, že Audium podporuje ovládání přehrávání, které je integrováno v iOS5, takže lze aplikaci ovládat i přímo z uzamčené obrazovky i z lišty pro multitasking.

Za zmínku určitě stojí možnosti nastavení. Najdete je v systémové aplikaci Nastavení > Audium, ale v duchu celé aplikace jich není moc. Můžete si nechat zobrazit nápovědu při dalším spuštění, vypnout nebo zapnout informace o aktuální písníčce (to je ta červená páska přes obal), směr gesta pro přeskakování písníček (v duchu přirozeného posunu v OS X Lion), jestli chcete alba třídit podle názvu nebo podle interpretů, jestli chcete při dalším spuštění pokračovat tam kde jste skončili. Zlatý hřeb na konec, Audium dokáže v reálném čase scrobblovat na službu last.fm.

Chyby? Chybu jsem objevil jenom jednu, a sice že spolehlivost přehrávání není největší. Například když vyberete album, které chcete přehrát a hned poté telefon uzamknete, přehrávání se nespustí. Stačí ale chvilku se uzamčením počkat (vteřinu) a vše je v pořádku. Takže, stojí vám tato aplikace i po přečtení této recenze za 79 eurocentů?

Mně rozhodně ano.

 

kachlicka

student kartografie a GIS na PřF MU. Mac a iPhone power user. Motocyklista, lyžník a lenoch. Brno · http://last.fm/user/Ticonderoga

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button