Novinky

Apple získal patent na bezdotyková gesta. Bude to znamenat revoluci v ovládání počítačů?

Dnes lze většinu zařízení ovládat za pomoci dotyků. Počínaje mobily přes velké obrazovky all-in-one počítačů, notebooky a také různá malá zařízení jako jsou například displeje na chytrých lednicích a pračkách. Společnost Apple je ovšem známá tím, že u svých počítačů dotykům příliš neholduje – vyjma řešení v podobě Touch Baru na novém MacBooku Pro (recenze). Nebudeme ale nyní rozebírat proč tomu tak je, podíváme se totiž na novinku, kterou si kalifornský gigant nově patentoval.

Apple získal právo k užívání ovládacích gest za pomocí rukou, avšak nikoliv dotykem nýbrž pohybem v prostoru. Za tímto vynálezem nestojí nikdo jiný než společnost PrimeSense, která přinesla technologii pro pohybový senzor Microsoft Kinect. V současnosti můžeme na jejich technologii narazit v systému True Depth kamery, jenž umožňuje odemykání pomocí 3D skenu obličeje ve výročním smartphonu iPhone X (recenze).

Patent popisuje analýzu 3D souřadnic v prostoru, která se provede před snímacím polem zařízení (pravděpodobně již zmíněná True Depth kamera). Gesta zahrnují pohyb rukou v daném směru, ať již prostým máváním ve vodorovné ose či jakýmsi “zaostřením” od sebe/k sobě směrem k obrazovce. Pokud se patent podaří přetransformovat do komerčního produktu, lze očekávat podporu pohybových gest implementovaných do operačního systému.

Jako u všech patentů ani zde není jasné, kdy se Apple rozhodne své nápady zužitkovat. Existují však jisté náznaky, že bychom se v brzké budoucnosti mohli setkat například s odemykáním Macu pomocí obličeje. Zajímavé bude také sledovat, zda Apple bude filozofii “nepatlání” na displej razit i nadále. Bezdotyková gesta totiž zní jako zajímavá alternativa, která může posunout ovládání počítačů na další úroveň.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button