Články

Apple začal tvrdě měnit pravidla hry. Rozhodování, zda pořídit iPad Pro či MacBook Air, je stále složitější

Když byste se mě před třemi lety zeptali, zda si máte pořídit iPad nebo MacBook, jednoznačně bych ukázal na počítač. A to samé bych odpověděl také loni a vlastně až do včerejšího odpoledne, kdy Apple představil nový iPad Pro. Další generace jablečného tabletu, která svým výkonem zastíní řadu počítačů a to včetně těch ze stáje kalifornského výrobce, ušla pořádný kus cesty . Tvrzení Applu, že iPad bude váš nový počítač, který de facto není počítačem, začíná pomalu dávat smysl.

Zdroj: Apple

Digitální dělníci budou mít stále jasno

Je ovšem otázkou, na koho nový iPad Pro míří. Přídomek „Pro“ může budit dojem, že půjde o zařízení určené profesionálům. Nabušený hardware však není jedinou věcí, co digitální dělníci potřebují. Když to budu brát ze svého pohledu, tak iPad Pro stále považuji za moc pěknou, byť poněkud drahou hračku. Měsíčně zpracuji stovky GB dat z kamery, kterými krmím Final Cut Pro X. Jasně, na iPadu Pro můžete také stříhat 4K video, nicméně když si za to berete peníze, potřebujete k tomu o něco propracovanější software, než jakým je třeba iMovie. Tím nechci tvrdit, že “mobilní” iMovie je špatná aplikace. Klip z dovolené, víkendového mejdanu či narozeninové oslavy na tom splácáte, ale tím to celé vadne.

Zdroj: Apple

To samé platí také pro řadu dalších profesí, jako je například DJing, programování, kódování a řadu dalších. iPad Pro tak může fungovat jako skvělý doplněk, ale na úplné nahrazení Macu si v tomto směru může nechat zajít chuť – alespoň prozatím.

Zdroj: Apple

iPad Pro: povinná výbava profi influencerů

O něco složitější to začíná být v momentech, kdy vás živí psaní či sociální sítě. Zde už to naopak nahrává více do karet iPadu Pro. Na rozdíl od MacBooku dostanete delší výdrž, nižší hmotnost, skvělý fotoaparát a zhruba miliardu skvělých aplikací. Možnost používat iPad Pro jako pseudo-počítač vám může doslova rozvázat ruce. Tedy za předpokladu, že si k němu pořídíte plnohodnotnou klávesnici Magic Keyboard.

Zdroj: Apple

Ta mimochodem vypadá vážně sexy a jsem si 100% jistý, že brzy půjde o povinnou výbavu všech influencerů, kteří chtějí něco znamenat. Živě už vidím fotky z kaváren, kde vedle sebe stojí vymazlené cappuccino a kombo iPadu Pro, Magic Keyboard a Apple Pencil. Tohle zkrátka bude fungovat nejen na Instagramu.

Zdroj: Apple

Mohlo by se tedy zdát, že je to jednoduché jako facka, ale tak to opravdu není. Do hry totiž vstupuje nový MacBook Air. Ten nabídne záruku seriózně odvedené práce, více než slušnou výdrž a operační systém macOS, který působí stále dospěleji než iPadOS. S sebou tak můžete nosit plnotučné aplikace na střih videa, úpravu fotek, tvorbu článků, tabulek a prezentací. To vše v úhledném balení, které váží 1,29 kg, tedy ne o moc víc než iPad Pro s Magic Keyboard a Apple Pencil na palubě. A málem bych zapomněl, za MacBook Air zaplatíte o přibližně 10 tisíc méně než za iPad Pro s klávesnicí.

Zdroj: Apple

Pořád tomu nemůžu uvěřit, ale Apple to řadě uživatelů udělal opět o něco složitější. Propast mezi tablety a počítači už není tak široká, aby si jedna či druhá strana netroufla přeskočit na protější stranu. Pomyslné misky vah jsou téměř vyrovnány a upřímně si troufám tvrdit, že až budu psát podobný článek za rok, budu kolem sebe mít řadu lidí, kteří dali sbohem klasické koncepci počítače. Ať se vám to líbí nebo ne, Apple se opět rozhodl změnit pravidla hry, v níž iPad Pro bude mít stále silnější pozici.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button