Novinky

Apple za poslední půlrok koupil 25 menších startupů. O velké společnosti se moc nezajímá

Tim Cook při svém nedávném rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC prozradil jeden velmi zajímavý údaj. Technologický gigant totiž podle svého šéfa v posledních šesti měsících uskutečnil akvizice 25 menších firem. Apetit Applu po ambiciózních nápadech začínajících startupů je tedy zřejmý. Nejčastějším důvodem k nákupu firmy je přístup k jejímu duševnímu vlastnictví. Tímto způsobem Apple získává jak zajímavé nápady, tak také talentované odborníky. Apple nakupuje firmy v průměru jednou za dva týdny. 

Jména většiny společností, které výrobce iPhonů v posledním pololetí přidal do svého portfolia, jsou však zahalena tajemstvím. Podle informací webu Business Insider je veřejně známých pouze šest akvizic. Víme například o nákupu startupu Platoon, který spolupracuje s hudebníky na produkci jejich obsahu. V březnu zase Apple vzal pod svá křídla startup Stamplay, který vyvíjí platformu pro programování aplikací. 

Víme, jak bude vypadat iPhone Xr 2. V čem se bude lišit od svého předchůdce?

Dalším zajímavým nákupem je také akvizice startupu Laserike, který se zabývá strojovým učením nebo britské společnosti DataTiger zabývající se digitálním marketingem. Apple má na svých účtem více než 225 miliard dolarů, finanční omezení tedy společnost z Cupertina rozhodně nepociťuje. Přesto však Apple při akvizicích razí trochu jinou taktiku než jiní giganti. Například IBM utratilo 34 miliard dolarů za firmu Red Hat. Německý kolos SAP zase utratil 8 miliard dolarů za akvizici společnosti Qualtrics. Apple místo toho preferuje nákupy začínajících startupů a větší společnosti kupuje pouze zřídka. Posledním velkým nákupem je pro Apple akvizice Shazamu za 400 milionů dolarů nebo výrobce sluchátek Beats v roce 2014 za 3 miliardy dolarů. 

Zdroj
BI
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close